Telefon
WhatsApp
Türk Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı  TOMRİS

Öncelikle filme olan ilgisizliğin altını çizmek istiyorum. Eşimle, merkezi ve büyük bir AVM’nin sinemasına gittik. Koca sinema salonunda sadece ikimiz vardık. Halbuki hafta sonuydu da. Elbette bunda filmin tanıtımı konusunda basınımızın kayıtsızlığının önemli rolü vardı. Takip edebildiğim kadarıyla bir iki gazete filmle ilgili bilgi vermiş, sinema eleştirmenleri ise tam anlamıyla gözlerini yummayı tercih etmişlerdi. Diğer yandan filmle ilgili yorumlarda da ilginç bir husus dikkat çekiyordu. Sakaların Persleri yenmesini anlatan sahnelerden dolayı İran’ın tepkisine yol açılabileceği yazılıyordu. Siz bir Türk olarak Tomris Hatun liderliğindeki Sakaların (İskitler), hem de savunma savaşı sırasında, o günkü dünyanın en büyük imparatoru Kiros’u yenmelerinden gurur duyacağınıza, bugün İslam devleti olduğunu iddia eden İran’ın bu sahnelerden dolayı kızabileceğini düşünüyor ve bunu da sütunlarınıza taşıyabiliyorsunuz. Çok ilginç ve ibretlik bir bakış açısı…

nazarbayev2

Neyse filmle ilgili daha fazla ayrıntı vermeyelim, belki okuyanlardan seyretmek isteyenler olabilir. Zaten bu yazıyı kaleme almamın sebebi de filmin değerlendirilmesi değil, filmin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bilgi vermek ve bu vesileyle de İskit (Saka) Türklerinden kısaca söz etmek.

Kazakistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Rusya tuhaf bir tutum aldı. Türkiye’de,  bu konu gündeme gelmediğinden kamuoyunun haberi olmadı ama daha yakın zamanlarda çeşitli Rus siyaset adamları bugünkü Kazakistan’ın yapay bir devlet olduğu, Kazak Türklerinin bu toprakların asıl sahibi olmadıkları gibi bir garabeti dile getirdiler. Aslında bu söylem daha önce de Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da ileri sürülmüş ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin tarihi bir yapı değil, Nazarbayev’in inşa ettiği yapay bir siyasi organizasyon olduğu yolunda akla sığmaz imalarda bulunmuştu.

İşte bu filmin yapılmasında da, bu safsatalara cevap verme düşüncesi önemli bir rol oynamıştır.

tomris-hatun-film sahne

Kazakistan’ın 20.yüzyıl tarihi ile ilgilenenlerin çok iyi bildikleri gibi Sovyet döneminde bile Kazaklar, kökenlerinin Saka Türklerine dayandığını ifade ediyorlardı. Birçok tarihi bulgu ve belge ile de desteklenen bu görüş, aslında genel Türk tarihi açısından da son derece doğruydu. Türkiye’deki hakim tarih anlayışında görüldüğü üzere ilk Türk devletleri tarihi Hunlarla başlamıyor, şu anki verilere göre Kazakçada Saka olarak tanımlanan İskit İmparatorluğu ile başlıyordu. Bugünkü Türkistan’ın tümü başta olmak üzere bugünkü Kore’den Doğu Avrupa’ya, Çin’den Karadeniz kıyılarına uzanan çok geniş bir coğrafyada hüküm süren bu devlet zamanının en kudretli devletlerinden biriydi. Tarihçiler, Batının etkisi ile göçebe olarak tanımlıyor olsalar da yerleşik bir hayata da sahiptiler. Nitekim Kazakistan’da ilki 1960’larda bir yol kazısı sırasında bulunan bugün ise sayıları 7’ye ulaşan “altın elbiseli adamlar” olarak ünlenen eşyaların üzerindeki altın işlemelere bakıldığında göçebe bir toplumun böyle bir sanat şaheserini üretemeyeceği açıkça görülür. Sadece bu değil, yine Kazakistan ziyaretinde gezme imkanı bulduğum Milli Müze’de gördüğüm diğer Saka dönemi el işlemesi eserlerinde de aynı sonuca varılacaktır.

İskit (Saka) Türklerinin yerleşik bir hayat sürdüklerinin bir başka kanıtı da Yesik Kurganı’nda bulunan ilk altın elbiseli adamın mezarında bulunan bir tabağın kenarında yer alan bir satırlık yazıdır. Birçok bilim adamı tarafında okumaya çalışılan bu yazı, hem de bir objenin üzerine yazılmış Türklerin çok eski zamanlarda yerleşik bir hayatlarının da olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Diğer yandan hem altın elbiseli adamlar hem de diğer objeler hem de sözünü ettiğimiz yazı, Türklerin daha milattan önce sahip oldukları uygarlık seviyesini  gözler önüne sermesi açısından da son derece önemlidir. Özellikle bulunan yazı örneği, Türk yazısını Orhun Abidelerinden bin yıl daha geriye milattan önceki 4-5.yüzyıllara taşıması açısından ayrı bir değer taşımaktadır. Bu anlamda filmin en özgün yönlerinden biri de Sakaca konuşulmasıdır. Türkiye Türkçesindeki karşılığı ise alt yazı yoluyla verilmektedir. Film  bu özelliği ile de alkışı ve seyredilmeyi hak etmektedir.

Tomris_Filmi

Bu yazıda İskit (Saka) Türklerinin tarihine değinemedik. Yalnızca filmin nasıl ortaya çıktığını anlatmaya çalıştık. Ancak şunun altını kısaca çizmek de fayda vardır ki, Tomris filmi, Sakaların İran menşeli bir halk olduğu iddialarını temelden çürütmekte ve Türk kökenli oluşlarını açık bir dille ortaya koymaktadır. Bunu da usta yönetmen Akan Satayev, Saka Hakanı ile Pers İmparatoru’nun karşılıklı konuşma sahnesinde çarpıcı bir şekilde ortaya koymakta, dünyaya bakış ve milli karakter farklılığını açıklıkla vurgularken Saka lideri Sakaca, Pers Kralı ise Pers dilinde konuşmaktadır.

Son olarak şunu ifade edelim: Filmin fikir babası olan Türk dünyasının aksakalı Nursultan Nazarbayev’e, Tomris filminden dolayı, kendini Türk hisseden herkesin bir teşekkür borcu olmalıdır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Meral Eczanesi
0 344 232 12 00
Markasi Hastanesi Acil Karşısı Diş Hastanesi Civarı Perifer Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Yıldırım Eczanesi
0 344 251 51 41
İl Nüfus Müdürlüğü Üstü Şeyhadil Asm Karşısı Çarşı Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Çagrı Eczanesi
0 344 215 14 15
Mimar Sinan Mah. Kadın Doğum Ve Çocuk Hast. Karşısı Kadın Doğum Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Ege Eczanesi
0 344 224 31 20
Hayrullah Mah. 4. Sk. No: 7/A Vatan Hast. Karşısı Megapark Vatan Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Serpil Eczanesi
0 344 502 22 02
Tekerek Mah.Boğaziçi Konutları Karşısı 12 Şubat Parkı Yanı Tıp Fakültesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Vildan Eczanesi
0 344 225 21 21
Karamanlı Mah.Kazım Karabekir Cad. Ortaseki Asm Karşısı No:18 Devlet Hastanesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Asu Eczanesi
0 344 511 72 29
Dedebaba Mah.Elçibey Cad.No:23 Afşin-K.Maraş Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Temizoğlu Eczanesi
0 344 561 22 23
Yeni Mah. Cad. 60/A Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Çaglayan Eczanesi
0 344 351 25 15
Çağlayancerit Devlet Hastanesi Yanı Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Elif Eczanesi
0 344 481 20 35
İçmeler Mah. İbni Sina Cad. 29/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Özcan Eczanesi
0 344 413 34 49
Güneslı Mah. Tepebası Cad. No:5 Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Özlem Eczanesi
0 344 412 00 00
Battalgazı Mah. Adnan Menderes Bulvarı Kekık Sokak No:15 Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Bozkurt Eczanesi
0 344 714 17 50
Kayabaşı Mah.Amasyalılar Cad.No:4/A Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Çöçellı Eczanesi
0 344 331 31 24
Cumhurtıyet Mah.Atatürk Cad.No:44 Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Eczanesi
0 344 471 24 44
Karaçar Mah. Gıvıklar Sok. No:53/A Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Hayat Eczanesi
0 344 311 28 00
Cengız Topel Mah. Atatürk Caddesı No:176 Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Asude Eczanesi
0 542 618 24 00
Gaziosmanpaşa Mah.1002 Sok. No:3/B Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği