Telefon
WhatsApp
TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI, ÜLKÜCÜLER VE TÜRKEŞ

Turan ülküsü Türklerin, kendini Türk hisseden ve Türklüğün gurur ve onurunu taşıyanların ülküsüdür.

Turan ülküsü Ülkücü Türk Milliyetçilerinin vazgeçemeyeceği aşkıdır.

            Yaşadığı yılların şartlarında bile bu ülküyü düşünen Büyük önder Atatürk, Nutuk’ta konunun önemini ve yapılması gereken hazırlıklar hakkında uyarısını yapmış, neler yapılması gerektiğini söylemiştir. “Düşün bir kere... Osmanlı İmparatorluğu ne oldu? Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ne oldu? Dünyayı ürküten Almanya’dan bugün ne kaldı? Demek ki hiç bir şey sürgit değildir. Bugün Sovyet Rusya, dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını... kimse kestiremez Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu gibi parçalanabilir. Bugün elinde tuttuğu milletler, avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşır. O zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim, bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, öz kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız.

Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevî köprülerini sağlam tutarak! Dil bir köprüdür; İnanç bir köprüdür; Tarih, bir köprüdür. Bugün biz bu kitlelerden dil bakımından, gelenek, görenek, tarih bakımından uzak düşmüşüz. Bizim bulunduğumuz yer mi doğru, onlarınki mi? Bunun hesabını yapmakta fayda yoktur. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekir. Tarih bağı kurmamız lazım; folklor bağı kurmamız lazım… Bunları kim yapacak? Elbette biz. Nasıl yapacağız? İşte görüyorsunuz dil encümenleri, tarih encümenleri kuruluyor. Dilimizi onların diline yaklaştırmaya böylece birbirimizi daha kolay anlar hale gelmeye çalışıyoruz. Ortak bir mazi yaratmak peşindeyiz. Bunlar açıktan yapılmaz, adı konularak yapılmaz, bunlar devletlerin ve milletlerin düşünceleridir.

İşitiyorum, benim dil ile tarih ile uğraştığımı gören bazı kısa düşünceli vatandaşlar, “Paşa’nın işi yok, dille, tarihle uğraşmaya başladı” diyorlarmış… Benim işim başımdan aşkın… Ben bugün ileri bir Türkiye kurmaya ne kadar çalışıyorsam, yarının Türkiye’sinin temellerini atmaya da o kadar dikkat ediyorum. Bu yaptıklarımız hiçbir millete düşmanlık değildir. Barıştan yanayız, barıştan yana kalacağız… Ama durmadan değişen dünyada yarının muhtemel dengeleri için hazır olacağız..."(1).

            Atatürk bunları söylerken Türklük aşkıyla yanan Diyarbakırlı ünlü Türk Düşünürü Ziya Gökalp’te “vatan; ne Türkiye’dir Türklere, ne Türkistan vatan büyük ve müebbet bir ülkedir; Turan” diye Türklüğün Türkçülüğün ve Turan’ın önemini vurgulamıştır.

           

huseyin_nihal_atsiz_12_ocak_1905_istanbul_11_aralik_1975_istanbul_h168_1f085 Cumhuriyet Türkiye’sinde Atatürk’ten sonra bu fikrin bu idelin serdengeçtisi Nihal Atsız’da “Yaşarken göremeyeceğimizi biliyoruz ve yüksünmüyoruz, Ektiğimiz tohumlar yeşerecek ve bizden sonrakiler önüne geçilmez bir sel halinde kutlu topraklara bayrağı dikecek” (2) diyor.  

1200x627-alparslan-turkes-kimdir-ne-zaman-oldu-tarihte-bugun-alparslan-turkes-sozleri-1585915660285

Başlarında Başbuğ Alparslan Türkeş olan Ülkücüler; Ülkücü Türk Milliyetçileri “Dış Türkler”, “Esir Türkler” kavramını ortaya koyan onun için Kamuoyu oluşturarak Türk insanının beynine yerleştiren serdengeçtiler, vatan ve Türklük sevdalılarıdır. Konuşmalar, mitingler, o zamanki kısıtlı imkânlarla bildiri, gazete yazıları, şiirler, gözyaşları ile Türkiye ve dünya kamuoyunda gündem olmasını sağlamak için savaştılar. Dış Türklere yapılanlar gerek korkudan, gerekse inanç zayıflığından hiç kimse tarafından konuşulamazken Ülkücü Türk Milliyetçileri Dünyanın her bir yerinde sıkıntı çeken kardeşleri için mücadele etti.

            O dönemde de kendilerini İslamcı, ulusalcı, liberal vs. diye tanımlayan ve tanımlananlar bu fikrin tam karşısında yer almış ve hayalcilikle suçlamışlardı. Suudileri, Arapları düşünürken yürekleri yerinden fırlayanlar, Türkler için göstermelikte olsa kılını bile kıpırdatmamışlardı.

            Başbuğ Türkeş ve Ülkücüler bu nedenle “faşist, ırkçı, hayalci, Turancı vb.” denerek suçlanmış ve aşağılanmıştı. 

Türkeş’in “Türk Birliği” ile ilgili çalışması teoriyle beraber pratiğe de yansımıştı. Siyasi sahada “Turan”, “Türk Birliği” ile ilgili konuşmalar yapılmış, birey ve toplum Türklük, Turan konusunda ön bilgiye sahip olarak geleceğe hazırlanmıştı.

Türkeş siyasi iktidar olamamıştır ama “Türk, Türklük, Türk Milliyetçiliği, Ülkücülük. Türk Devletleri birliği” konularında siyasette etkin ve hissedilecek şekilde etkin olmuştur.

Kayseri Erciyes’te gerçekleştirilen “Zafer Kurultayı”  Ülkücüleri bir araya toplamanın yanında Dış Türklerin temsilcilerinin de orada toplanması yolunu açmıştır. Bunu daha somut hale getirerek “Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, kardeşlik ve İşbirliği” vakfını kurdu ve bu kanalla 1993 yılında “ Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği” kurultayının toplanmasını sağladı.

            Bu çizginin devamında 2009 yılında “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği konseyi ve 2010 yılında da Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı devletimiz tarafından kuruldu.

            Özetle bugün heyecanla, sevinçle görüyoruz ki Türk Devletleri bir araya gelerek önemli kararlar aldılar ve kuruluşun adını “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirdiler.

            Allah’ıma şükür ki Türklerin Turan ülküsünün gerçekleşmesinde önemli adımlar atılmış Türk Devletleri Teşkilat çatısı altında kendini konumlandırmaya başlanılmıştır.

            Arzumuz önce kendi içimizde birbirlerini tam anlayan, kültür ve dil bağı kurularak ortak hareket etme yoluna başlamalarıdır. Kırım, KKTC, Ahıska Türkleri, Batı Trakya, Bulgaristan, Irak ve Suriye Türkleri, Çin zulmü altında inleyen Uygur Türkleri  ve pek çoğu Türk Birliğinin alacağı güçlü sonucu beklemektedir.

            Nihat Boydaş, “Türkçe Bilmeyen Cennete Giremz” adlı eserinde, New York Times gazetesindeki bir makaleye atfen şunları yazar; “1966 yılında New York Times gazetesinde bir makale yayınlanmıştı. Bu uzun makalenin adı, “Rusya, Çin ve Türkiye”  idi.

            O günlerdeki Rusya ile Çin arasındaki gerginliğe işaret eden yazar, onlara adeta “Kimin toprağını paylaşamıyorsunuz” diyor ve şunları ekliyordu: “Türkçe bilen bir atlı, Macaristan’dan yola çıksa ve Pekin’e kadar gitse, bu geniş topraklar üstünde yaşayan herkesle anlaşabilir.” Diyordu.

            Gene aynı yazar; “Anadolu halkı, Azeriler, Türkmenler, Özbekler, Kazaklar ve Tatarlar gelecekte büyük Türk Devletinin ayrı ayrı üyeleridir.” Diye ekliyordu.

            Yabancı bir yazarın bile tespit ettiği ta 1966 yılında yazdığı gerçeğin farkında olmak gerekir, yoksa bize ayıp olur.

            21. yüzyıl ve gelecek asırlar Türk asrı olmalıdır. Türk’ün liderliğinde Türk’ün adalet ölçüsüyle dünyaya adalet dağıtılmalı ve Adil ve kalıcı nizam kurulmalıdır.

 

(1). Mustafa Kemal ATATÜRK, Büyük Nutuk, 29 Ekim 1933

(2) Atsız- Turancılık Milli Değerler ve Gençlik,(Tanıtım bölümünden)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Ocak Eczanesi
0 344 231 68 00
Dulkadiroğlu İlkokulu Arkası Aslanbey Asm Karşısı Bim Üstü Perifer Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Üzüm Eczanesi
0 344 223 92 23
Yeni Hükümet Cad. 10. Sk. No: 3/C , Hayat Hast. Karşısı Çarşı Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Aysun Eczanesi
0 344 215 40 15
Necip Fazıl Mah. 50043. Sk. Tekzen Aşağısı Opet Karşısı Akbank Arkası Kadın Doğum Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Okan Eczanesi
0 344 234 16 86
Haydar Bey Mah. Tekerek Yolu Boğaziçi Yol Ayrımı Taç Sit. Altı Tıp Fakültesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Ortasekı Eczanesi
0 344 223 68 52
Akçakoyunlu Mah. Cumhuriyet Lisesi Civarı Ortaseki Asm Karşısı Devlet Hastanesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Şahbaz Eczanesi
0 344 225 42 42
Hayrullah Mah.Megapark Hastanesi Civarı Dumlupınar(Mado) Asm Çaprazı No:99 Megapark Vatan Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Atlas Eczanesi
0 344 511 72 30
Afsınbey Mahallesı Melıksah Sokak No:5 Afsın/K.Maras Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Gökşen Eczanesi
0 344 561 32 74
Yeni Mah. Hükümet Cad. 61/A Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Deva Eczanesi
0 344 351 22 04
Istıklal Mah. Cumhurıyet Cad.No:54/A Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Ekınözü Eczanesi
0 344 481 23 90
Içmeler Mah. Ibnı Sına Mah. No:25/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Merkez Eczanesi
0 344 413 10 52
Güneslı Mah.K.Maras Cad.No:38 Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Yasin Eczanesi
0 344 415 28 28
Kızılcaoba Mah. Kışla Cad. 25/C Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Sultan Eczanesi
0 344 714 37 89
Cumhurıyet Mah.Istıklal Cad. Bıla No Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Saglık Eczanesi
0 344 331 20 98
Narlı Cumhuriyet Mah.Atatürk Cumhuriyet Bul.No:15/A Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Canlar Eczanesi
0 344 471 30 00
Hüyük Mah. Yaşar Kemal Cad. No:3/B Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Hayat Eczanesi
0 344 311 28 00
Cengız Topel Mah. Atatürk Caddesı No:176 Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Asude Eczanesi
0 542 618 24 00
Gaziosmanpaşa Mah.1002 Sok. No:3/B Türkoğlu Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği