Telefon
WhatsApp
SAYGI

Diğer bir anlamıda başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu, inceliği.

Felsefede ise saygı kişi ve kişilerin, birbirlerinin yaşam alanlarına, yaşam haklarına, fikirsel, düşünsel farklılıklarına ön yargısız tutum sergilemeleridir.

Bizlere küçüklüğümüzde itibaren büyüklere saygılı olmamız öğretildi. Oysaki küçüklere de , kendimizede saygılı olmalıyız. Saygının büyüklere diye sınırlandırılmamalıdır. Ayrıca küçüklerimize saygı gösterdiğimiz zaman saygıyı öğretmiş oluruz.

Kişinin kendini sevmesi, değer vermesi, güvenmesi ,sınırlarını korumasıda kendine duyduğu saygıdır.

Çevreye duyduğumuz saygı bize bahşedilen nimetler bütünüdür. Temiz hava, çicekler, nehirler, denizler, yollar gibi. Fakat ne derece bu nimetlerin farkındayız ve ne derece saygı duyuyoruz. Doğayla bütünleşmek ve korumak herkesin görevidir. Malesef ki bunun farkında ve duyarlı olan çok az ve nadir insan var. Çöp yığınına dönen dünyamızda bu farkındalığa sahip insanlarla olmak ayrıcalıktır bence. Çevre bilinci olan nesiller yetirmek için önce kolları bizim sıvamamız lazım.

İnsanlık görevimizlerinden biride hayvanlara saygı duymaktır. Bu canlılar evcilde olabilir vahşide. Çünkü bir döngüyü bozmak domino taşı gibi hepsini yok eder.  Hayvan hakları evrensel bildirisinde de bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptir.

İnsanın önce kendine saygısı olmalıdır. Daha sonra tüm canlılara ve çevreye saygılı olmalı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği