Telefon
WhatsApp
   ÖMRÜN EN ÖNEMLİ YILLARI

  Öğrencilik yıllarının her ânını kaliteli yaşamak gerekli...  Bu zamanı kaliteli yaşayanlar, zamanın kıymetini bilenler, güzel değerlendirip akıllıca tercihler yapanlar bir ömür boyu daha rahat edeceklerdir.   

  

            Bu yaşlar, bireyden bireye farklı olsa da damardaki kanın taşkınlık yapmak istediği yaşlardır. Heyecanın dorukta olduğu, cesaretin şaha kalktığı, sevda şiirlerin dile dolandığı, fiziksel güzelliğin çok önemli olduğu önemli zaman dilimidir her ömürde... Öğrenci olmayanlar bile öğrenciyle sohbet ederken gözlerdeki o ışıltıyı, o heyecanı görür. Samimi duyguların yoğun yaşandığı, arkadaşın yediği simitten bir parça koparıp açlığını saklamadan paylaşımın kıymetli olduğu yaşlardır.      

  

           Aslında bazı kişiler inkâr etse de her insan aşağı yukarı her duyguyu yaşar doz farkı olsa da. Bazıları yanlışını, eksiğini daha çabuk görür ve kendini toparlar, bazıları ise daha rahat olur, derin düşünmez, kendini suyun akışına bırakır hayatı, günlük yaşama derdine düşerler. Ve bu kişiler genelde hep hata yapar, geride kalırlar. Toplumun da eleştirdiği bazen hor gördüğü kişiler olurlar. Kendini, yeteneklerini keşfedip değerlendirmediği için de her gün kayıpları büyür ve yaşıtlarına göre de daha ekside olurlar.     

            Otokontrolü zayıf olan bireylerinde daha çok hata yapacağı zamandır. Kişi kendini kontrol edebiliyorsa yanlışından ders alıyorsa mantık ve duygu dünyasını paralel tutuyorsa da geleceğine emin adımlarla gidiyordur.   

  

            Bu yaşlarda gençler kendi aralarında daha çok platonik aşklar yaşar. Bu duygusal yaşlarda bir bakış, tatlı bir söz çok kıymetlidir. Saatlerce o ânı düşünür, hayaller kurar ya da kankisine anlatır durur. Aşkın en saf, en temiz yaşandığı yaşlardır.   

            En zararsız aşk da platonik aşklardır. Bir yanı yetim olsa da sessiz sedasızdır. Gönül dolup taşsa da rengârenk güllerin kokusuyla sarhoş olup güllerin gölgesinde yatsa da gönül dışarıya kalın bir perde çekmiş göstermez, hissettirmez, içinde için için yaşar kendince...  

            Bu yaşlarda psikolojik olarak zayıf yetişen gençler daha çok başarısızlığa uğrar. Hayata karşı güvensizdirler. Özellikle ayrı anne babaların çocukları daha mutsuz olurlar, maddi manevi çeşitli sorunları olan aileler çocuklarına yeteri kadar zaman ayırmazlar. Ve var olan sorunlar da gün geçtikçe büyür.   

  

            Yalnız takılanlar, az konuşanlar, köşeye çekilenler genelde ilgi beklerler.   

Öğretmen biraz daha özel ilgilenmeli ve varsa sıkıntı, giderebildiği kadar da gidermelidir.  

              

            Bu yıllarda bazı özel yetenekler de keşfedilir, yönlendirme yapılabilir. Bireyi doğruya yönlendirmeli, başarısına destek olmalı ve alkışlamayı da bilmeliyiz. Özellikle ilgisiz ve eğitimsiz ailelerde bu büyük boşluğu ilkokul yıllarında tecrübeli öğretmenler tamamlamalı. Yoksa bu gençler heba olurlar. Takdir, teşekkür, çeşitli ödüller bireyi başarıya yüreklendirir. Özgüvenleri gelişir. Kazanmanın hazzını yaşar. Daha çok çalışarak başarısının çıtasını hep yukarıya taşır. Sevgiyle yaklaşılan her genç kazanılabilir.  

  

Eğer öğretmen de aile gibi ilgisiz ve rahatsa bu hassas yıllarda kötü alışkanlıklar bu gençlerde başlar. Bu gençlerin zayıf psikoloji olduğundan ayakta dik duramazlar. Hata üstüne hata yaparlar ve bir ömür boyu da bu gençler kötü alışkanlıklardan kurtulamazlar. Birçok cevher böylelikle heba olur. Var olan güzellikler birer birer kaybolur. Topluma bile zarar verebilirler. Kendine faydası olmayan bireyin çevresine de faydası olmaz zararı olabilir.  

 

Öğrencilik boyunca her öğretmenin görevi öğrenciye bilgiyi vermenin yanında bu zayıf ve yardıma muhtaç öğrencilerle özel ilgilenmektir. Bu mesleğin kutsallığı da burada...Gerekirse anne ya da baba olmalı o hayata bilgi ve sevgisini kullanarak güzellikler sunmalı. Yoksa öğretmenlik mesleğide sıradan bir meslek olur. Bu meslek sahipleri, toplumun birçok eksiğini görerek fedakârlık yapar ve eksikliği tamamlar,bu özel   durumu olan öğrencileri topluma kazandırırlar. 

   

            Herkes her yaşta hata yapabilir hiç kimse mükemmel değildir. Eksiğini görmeyip burnu üç metre yukarıda olanlara zaten laf anlatılmaz. Onlar nedense hep haklıdırlar. Ama hatasını görüp düzeltenlere de kim olursa olsun yardım etmek, destek olmak gerekir. Bu da hepimizin insanlık görevi... Yaptığımız her iyilik bize veya çocuklarımıza geri dönüp gelecektir. Buna inanmak gerekir ki dinen de bize ihtiyaç duyana maddi ve manevi yardım etmek ibadettir.  

  

Aslında iyi olmak, iyilik yapmak çok zor değildir. Kendi çocuklarımıza istediğimizi çevremizdeki çocuklar içinde istemeliyiz. Ailemiz için istediğimiz her şeyi çevremizdeki aileler içinde istemeli ve bize düşen bir görev varsa da uzak durmadan yardım etmeli, destek olmalıyız, bencillik, kıskançlık ve hasetlik her yüreği zehirler, var olan sevgiyi boğar, neşe ve huzuru yok eder hayatta sizi tek bırakarak yaşarken ölüye çevirebilir. Unutmayalım ki yürekte sevgi ve hoşgörü tüm dertlere çare bulur ve mutluluğa vesile olur!  

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Gamze Eczanesi
0 344 241 57 27
Divanlı Mah. Maşallah Cad. No:9/A(Kümbet Sağlık Ocağı Yanı) Devlet Hastanesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
İspir Eczanesi
0 344 231 62 55
Trabzon Blv. Müftülük Yanı No: 75/C Çarşı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Tuğrul Eczanesi
0 344 231 23 03
Yavuzselim Mah.Yavuz Selim Asm Karşısı No:11/B Diş Hastanesi Civarı Perifer/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Fakülte Eczanesi
0 344 221 32 34
Mimar Sinan Mah. Kadın Doğum Ve Çocuk Hast. Karşısı Kadın Doğum/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
İrşad Eczanesi
0 344 237 77 28
Maarif Mah. Turgut Özal Bul. Tıp Fakültesi Köprülü Kavşak Civarı Osmanlı Kahvecisi Karşısı Tıp Fakültesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Mine Eczanesi
0 344 223 82 00
Hacı Bayram Veli Mah. Megapark Hast. Yanı Megapark/Vatan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Tuğrul Eczanesi
0 344 511 46 45
Dedebaba Mah. Atatürk Cad. No:60 Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Gökşen Eczanesi
0 344 561 32 74
Yeni Mah. Hükümet Cad. 61/A Andırın Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Çaglayan Eczanesi
0 344 351 25 15
Çağlayancerit Devlet Hastanesi Yanı Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Ekınözü Eczanesi
0 344 481 23 90
Içmeler Mah. Ibnı Sına Mah. No:25/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Yeni Eczanesi
0 344 415 10 82
Yesılyurt Mah. Vatan Cad. No: 70/4 Elbıstan Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Yıldız Eczanesi
0 344 413 22 23
Güneşli Mah. Hamza Akbaş Cad. No:7/E Elbistan Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Göksun Eczanesi
0 344 714 10 51
Cumhuriyet Nah. İstiklal Cad. No:24/B Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Çöçellı Eczanesi
0 344 331 31 24
Narlı Cumhurtıyet Mah.Atatürk Cad.No:44 Narlı Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Canlar Eczanesi
0 344 471 30 00
Hüyük Mah. Yaşar Kemal Cad. No:3/B Nurhak/K.Maraş Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Ege Mavi Eczanesi
0 344 319 11 83
Mehmet Emin Arıkoğlu Mah. 27.Sok. No:31/A Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Aysel Eczanesi
0 344 618 11 10
Cumhuriyet Mah. İstiklal Cad. 24/B Türkoğlu Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği