Telefon
WhatsApp
        GİZLİ TEŞKİLATTA YAŞANAN HÜZÜNLÜ BİR AŞK HİKAYESİ

İstanbul’da Darülfünun tarih bölümüne kayıt olan Vardar, babasının samimi arkadaşlarından ve gizli teşkilatın başında bulunan Hüsamettin Ertürk tarafından teşkilata alınmış ve çok önemli görevler ifa etmiştir. Bir süre sonra Hüsamettin Bey’in en önemli ajanlarından ve sağ kolu olan Vardar’a en hassas ve mühim vazifeler verilmeye başlanmıştır. Rumların kahramanı Hristanos’un etkisiz hale getirilmesi, İstanbul’da görev yapan İngilizlerin işkenceci istihbarat subayı, Yüzbaşı John Bennett’in yaralanması ve Yugoslav casus Nikola Pasiç’in öldürülmesi olaylarında başroldedir[1].

13 Kasım 1918’de fiilen, 16 Mart 1920’de resmen işgal edilen İstanbul’da Millî Mücadele yanlısı Salih Hulusi Paşa Hükûmeti İngilizlerin baskısıyla indirilerek yerine İngiliz yanlısı Damat Ferit Paşa Hükûmeti getirilmiştir. Bu tarihten sonra Sadrazam Damat Ferit Paşa’nın Balta Limanı’nda bulunan köşkü en önemli devlet işlerinin görüşüldüğü, sırların saklandığı mühim bir yer olmuştur.

Türk Gizli Teşkilatı; mütarekenin ilk yıllarında Karakol Cemiyeti bünyesinde, Sivas Kongresi’nden sonra ise Mustafa Kemal’e doğrudan bağlı Mim Mim Grubu (Müsellah Müdafaa-i Milliye) içerisinde vazife yürütmüştür. Gizli Teşkilat Sadrazam Damat Ferit’in köşkündeki sırları, planları, görüşülenleri öğrenmek maksadıyla Galip Vardar’ı görevlendirmiştir.

Sevgili okurlar, Galip Vardar’ın Anadolu’ya geçmeden önce İstanbul’da aldığı son görevinde ilginç ve hüzünlü bir aşk hikayesi ortaya çıkmış, ancak vatan sevgisi aşkını galebe çalmıştır. Anadolu’da yürütülen Millî Mücadeleye çok önemli yararları olan bu görevi; yazar Samih Nafiz Tansu’nun Hüsamettin Ertürk’ün anılarını kaleme aldığı “İki Devrin Perde Arkası”[2] adlı kitabından aslına sadık kalarak bir hikâye tadında anlatacağım;

Damat Ferit’in oturduğu yalıyı göz altına alan Galip Vardar; yalıya, otomobille, faytonla, rıhtıma yaklaşan motorlarla ve yaya olarak giren çıkan herkesi tespit etti. Bir gün, yalının muhafızlarından polis siyasi kısmından daha önce tanıdığı Boşnak Haşim’e tesadüf eder gibi yanaşarak bilgi almaya çalıştığı sırada, konağın kapısında koşuşan uşakları ve yeni gelen bir faytonu gördü. Muhafız Haşim, ne kadar önemli bir görev yaptığını anlatmak istercesine gelen kişinin Damat Ferit Paşa’nın Sır Kâtibi olduğunu kulağına söyleyiverdi.

Galip Vardar, uzun süre Sır Katibini takip etmiş, elinde sıkı sıkı tuttuğu çantayı alma planları yapmış, ancak ne çantayı alabilmiş ne de yararlı bir bilgi edinebilmişti. Günlerce süren bu takipten sonra yorgun bir şekilde Sır Katibinin konağının karşısında bulunan evlerden birisinde konağı takipteyken aradığı fırsat karşısına çıkmıştır. Konaktan çıkan 17-18 yaşlarında elinde okul çantası bulunan temiz ve modern giyimli, esmer bir kızı takibe başladı. Kız, Vardar’ı fark etmiş, önce kendisinin kimin kızı olduğunu söyleyerek korkutmak istemiş, daha sonra, bu yakışıklı gencin utangaç ve çekingen tavırlarından dolayı mahcup olarak ne istediğini sormuştur. Galip Vardar’ın Darülfünunda talebe olduğunu, arkadaş olmak istediğini söylemesinden sonra Amerikan Kız Koleji’ne kadar beraber gitmişlerdir.

Sonraki günlerde verilen randevulara sadık kalınarak okul yolunda başlayan buluşmalar sonrasında ortaya çıkan Sır Katibinin kızının saf ve temiz aşkı, Galip Vardar’ın vicdanında rahatsızlık yaratmış olsa da görevi için faydalandığı bir durum halini almıştır. Sır Katibinin kızı; Vardar’a olan sevdasının gözünü kör etmesiyle beraber, Vardar’ın anlattıklarından ve işgal güçlerinin yaptıklarından etkilenerek bir müddet sonra Millî Mücadeleye sempati beslemeye başlamıştır. Babasının ağzından belli etmeden aldığı bilgiler ile, yine babasının çalışma odasında çöpe attığı ve müsvedde çalıştığı kağıtları Vardar’a gizlice vermiştir. Sadrazam Konağı’nda yapılacak görüşmelerin saatleri, kimlerin bulunduğu, yapılan planlar gibi birçok bilgi Vardar tarafından Hüsamettin Bey aracılığıyla Anadolu’ya iletilmiştir.

Sır Katibinin kızı, kendi isteğiyle gittikleri Galip Vardar’ın ailesinin ikamet ettiği evde yaşanan fakirlik ve sefaleti görmüş, öğrenci bildiği Vardar’a maddi destek olmak isteyerek Hariciyede çalışması için babasını devreye sokmuştur. Sır Kâtibi aracılığıyla tercümanlık vazifesi alan Vardar, çok önemli bilgileri teşkilat aracılığıyla Anadolu’ya göndererek, birçok casusu, suikastçıyı yakalattırmıştır. Damat Ferit’in ve İngilizlerin planlarının önceden öğrenilip boşa çıkarılması, casuslarının İnebolu ve Samsun’da Anadolu’ya ayak basmadan tutuklanmaları konakta şaşkınlık yaratmış ve bunun nasıl olabileceğine hayret ederek dehşete düşmüşlerdir.

Galip Vardar’ın aldığı vazifeyi, Sır Katibinin kızının ise aşkını her şeyin üstünde görerek yaptığı bilgi ve belge toplama faaliyetleri bir süre sonra şüphe çekmeye başlamıştır. Bu durumu tahlil eden Hüsamettin Bey, Galip Vardar’ı, eşi Rana hanımla beraber gizli yollardan silah ve cephane gönderdikleri bir kafilenin başında Samsun yoluyla Anadolu’ya kaçırmıştır. Günlerce Galip Vardar’dan haber alamayan Sır Katibinin kızı Nazan, Vardar’ın ailesinin yaşadığı eve gittiğinde kendisine bırakılan mektuptan Galip’in Anadolu’ya geçtiğini öğrenmiştir. Galip’in yokluğuna dayanamayan Nazan hastalanarak genç yaşında hayatını kaybetmiştir.

Galip Vardar, İstanbul’dan Nazan’ı bırakarak ayrıldığına üzülmüş olmasına rağmen, vatan için ne yapması gerektiğinin bilinciyle İstiklal Savaşı’na katılmıştır. Galip Vardar, Sakarya Muharebesi’nde ağır yaralanmış ve kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ile şereflendirilmiştir[3]. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından sonra İstanbul’da Darülfünun eğitimini tamamlayarak Kabataş Lisesi’nde tarih öğretmenliği yapmıştır. Kırk seneye yakın yaptığı öğretmenlik süresinde öğrencileri onun heyecanlı, hararetli derslerini hayranlıkla dinlemişlerdir. Galip Vardar, 10 Kasım 1958 tarihinde Atatürk’ü anma törenlerinde yaptığı konuşmada heyecanına yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.

Önceleri bilmeden, sonra bilerek Millî Mücadele saflarında yer almış ve verdiği bilgilerle çok önemli istihbarat vazifesi yapmış olan, kendini milli kuvvetler ve Galip Vardar’a bütün varlığıyla bağlamış bulunan Sır Katibinin bu aziz ve temiz yürekli kızı Nazan; Türk’ün, esaretten ve işgalden kurtuluşunun meçhul kahramanlarından birisidir.       

 

__________________:

Hüseyin ALPASLAN;

Tarihçi-Yazar

[1] Samih Nafiz TANSU; “İttihat ve Terakki”, s. 13, İlgi Kültür Sanat ve Yayıncılık, 2017, İstanbul.

[2] Samih Nafiz TANSU; “İki Devrin Perde Arkası”, ss. 433-441, İlgi Kültür Sanat ve Yayıncılık, 2016, İstanbul.

 

[3] Samih Nafiz TANSU; “İttihat ve Terakki”, s. 14.

 

Kahramanmaraş Özel Karaoğlan kişisel gelişim kursu

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Meral Eczanesi
0 344 232 12 00
Markasi Hastanesi Acil Karşısı Diş Hastanesi Civarı Perifer/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Şimşek Eczanesi
0 344 224 23 71
Milli Eğitim Müdürlüğü Cad. A101 Market Karşısı Çarşı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Demet Eczanesi
0 344 215 23 68
Mimar Sinan Mah. Kadın Doğum Ve Çocuk Hast. Karşısı Kadın Doğum/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Doğa Eczanesi
0 344 221 23 13
Hayrullah Mah. 4. Sk. No: 7/D Vatan Hast. Karşısı Megapark/Vatan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Kaynar Eczanesi
0 344 215 20 26
Haydar Bey Mah. Tekerek Yolu Akdo İlerisi Taç Sitesi Altı Tıp Fakültesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Özcan Eczanesi
0 344 212 78 65
Yörük Selim Mah. 12 Şubat Cad. No:5 Devlet Hastanesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Osmanbey Eczanesi
0 344 511 40 26
Pınarbası Mah.Atatürk Cad.No:18 Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Göksenlı Eczanesi
0 344 561 22 28
Hükümet Cad. Bıla No Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Çaglayan Eczanesi
0 344 351 25 15
Çağlayancerit Devlet Hastanesi Yanı Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Ekınözü Eczanesi
0 344 481 23 90
Içmeler Mah. Ibnı Sına Mah. No:25/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Emek Eczanesi
0 344 413 82 12
Karaelbıstan Kasabası Fatıh Mah. Hastane Cad. Bıla No Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Mutlu Eczanesi
0 344 415 32 55
Güneslı Mah.Malatya Cad.No:31/E Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Iskender Eczanesi
0 344 714 26 22
Tepebası Mah.Atatürk Caddesı 22/C Göksun K.Maras Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Sağlık Eczanesi
0 344 331 20 98
Narlı Cumhuriyet Mah.Atatürk Cumhuriyet Bul.No:15/A Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Canlar Eczanesi
0 344 471 30 00
Hüyük Mah. Yaşar Kemal Cad. No:3/B Nurhak/K.Maraş Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Ege Mavi Eczanesi
0 344 319 11 83
Mehmet Emin Arıkoğlu Mah. 27.Sok. No:31/A Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Kübra Eczanesi
0 344 502 95 85
Eski Fizik Tedavi Hastanesi Karşısı Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği