Telefon
WhatsApp
GERÇEK ZENGİNLİK (2)

Ülkelerin gelişmişliği BM ve Dünya Bankası tarafından yakın zamana kadar temelde kapitale dayalı olarak hesaplandı. Halen de bu hesaplama şekli kabul görüyor. Buna göre milli gelir sıralaması en temel kriter. Bu yaklaşım ülkelerin dış ticaret hacmi, sanayi üretimi, çalışan nüfus içinde sanayi sektörünün payı gibi doğrudan ya da dolaylı olarak kapitalist bakış açısına dayanıyor.

            Fakat yakın bir zamanda yeni bir zenginlik ve refah endeksi sahneye çıktı. İnsani Gelişim Göstergesi (Human Development Index) denilen bu tespit yöntemine göre para temel kriter değil. Bunun yerine üç temel değişkene göre zenginlik ve refah ölçümü yapılıyor. Bunlar; uzun, sağlıklı ve yaratıcı bir hayat yaşamak; bilgi ve eğitim alabilme imkânına sahip olmak ve insana yaraşır bir hayat için gerekli kaynaklara ulaşabilmek.

            Bu yeni yaklaşıma göre ihracatın miktarı, milli gelir gibi paraya dayanan göstergeler değil “yaşam kalitesine” dayanan göstergeler dikkate alınıyor. Mesela ortalama yaşam süresi, okullaşma oranı, kültür ve sanat çalışmalarının yoğunluğu işte bu yeni yaklaşımı destekleyen parametrelerden bazılarını oluşturuyor.

            Şimdi diyeceksiniz ki! “İyi de bir ülkede çok fabrika varsa, çok otomobil üretiliyorsa, çelik üretiminde başı çekiyorsa gelişmiş olmuyor mu, zengin sayılmıyor mu?”

            Cevap vereyim. Bu ülkeler gelişmiş ülke sayılıyor. Ama zenginlik konusu ayrı. Eğer bu bahsini ettiğimiz ülkeler bu yüksek otomobil ve çelik üretimini çevreye saygılı teknolojilerle yapmışsa, karbon ayak izi konusunda yani insanın çevreye verdiği zararlar konusunda minimum düzeyde zarara sebep oluyorsa (minimum diyorum çünkü bunun sıfır olması teknik olarak imkânsızdır!), sosyal devleti önemsiyorsa ve insanların sosyokültürel ihtiyaçlarına karşı duyarlıysa işte o zaman bu ülkelere gerçek zengin diyebiliriz. Diğerleri ise bir sürü fabrikası olan ama gerçek anlamda “zengin” diyemeyeceğimiz ülkeler sınıfına girer!

            Önceki yazıda bahsettiğim bazı Orta Doğu ülkelerinde bir gün petrol ve doğal gaz biter. Paralar da suyunu çeker. O zaman bu ülkelerin halkları gerçek bir açlıkla karşı karşıya kalır. Çünkü kolaydan gelen para onları tembelleştirmiştir. Atalarının yeteneklerinden de mahrumdurlar. Bedevilerin çölde yaşama kabiliyetlerine artık sahip değillerdir. Basra Körfezi’nde geçmiş dönemlerde ilkel yöntemlerle yapılan inci avcılığını da bilmezler. Kısacası petrol ve doğal gazın bitmesi onlar için sefil bir hayatın başlaması anlamına gelir.

            Aslında hep şunu anlatmaya çalışıyorum. Bir gün tükenecek olan kaynaklara ya da bir bombardımanda yıkılabilecek olan binalara endeksli bir zenginlik “gerçek zenginlik” olamaz. Şöyle ki:

            Coca Cola şirketinin bütün dünyadaki binalarını bir anda havaya uçursalar elindeki formülle tüm bu tesisleri pek de uzun sayılamayacak bir süre içinde tekrar yerine koyabilir. Fakat şirket formülü kaybederse yok olur gider. Burada teknoloji ve bilgi önemlidir.

            Sizin eğer otomobil üreten, robot teknolojilerine hâkim, sürekli AR-GE yapabilen beyinleriniz varsa her şeyi tekrar inşa edebilirsiniz. Asıl korunması gereken işte bu güçtür.

            Şimdi bir an için şöyle düşünün. Dünyada öngörülemeyen bir salgın ya da büyük bir savaş sonucunda elektrik ve iletişim altyapısı tamamen kesilse ve bunları yeniden yapabilecek teknik elemanlardan da mahrum kalsak ne olur? Aklınıza bazı bilim kurgu filmlerindeki sahnelerin ve teknoloji sonrası insanların ilkel yaşamını konu alan senaryoların geldiğini biliyorum. O halde böyle bir durumda insan nasıl hayatta kalabiliyorsa bunu oluşturan şartlar insanlığın özdeki zenginliğini oluşturur.

            Yazının konusunun nereye geldiğini fark ettiniz değil mi? O halde finali yapabiliriz:

            Gerçek zenginlik her şeyden önce insanın temel ihtiyaçlarını karşılayacak üretim tekniklerini bilmeye dayanır. Sıradan bir insan bütün teknolojiden, araç gereç yardımından mahrum kaldığında buğday yetiştirebiliyorsa; keçi ya da tavuk bakabiliyorsa; balık avlayabiliyorsa; kendisi için arazide güvenli barınaklar kurabiliyorsa işte o zaman özdeki “gerçek zenginliğe” erişmiştir. Çünkü bir gün dünya o noktaya gelirse ürettiğiniz tankın hiçbir değeri kalmayacak (zaten bunu üretebilen de kalmayacak) ama tarımı bilmeniz karnınızı doyuracak, barınak yapma yeteneğiniz ise sizi güvende tutacak kısacası hayatta kalabileceksiniz.

            Uzun lafın kısası gerçek zenginliğin tartışmasız, insanlık tarihi boyunca hiç değişmemiş bir anahtarı var. İşte bu anahtarın adı: BİLGİ!

Kahramanmaraş Özel Karaoğlan kişisel gelişim kursu

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Meral Eczanesi
0 344 232 12 00
Markasi Hastanesi Acil Karşısı Diş Hastanesi Civarı Perifer/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Şimşek Eczanesi
0 344 224 23 71
Milli Eğitim Müdürlüğü Cad. A101 Market Karşısı Çarşı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Demet Eczanesi
0 344 215 23 68
Mimar Sinan Mah. Kadın Doğum Ve Çocuk Hast. Karşısı Kadın Doğum/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Doğa Eczanesi
0 344 221 23 13
Hayrullah Mah. 4. Sk. No: 7/D Vatan Hast. Karşısı Megapark/Vatan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Kaynar Eczanesi
0 344 215 20 26
Haydar Bey Mah. Tekerek Yolu Akdo İlerisi Taç Sitesi Altı Tıp Fakültesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Özcan Eczanesi
0 344 212 78 65
Yörük Selim Mah. 12 Şubat Cad. No:5 Devlet Hastanesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Osmanbey Eczanesi
0 344 511 40 26
Pınarbası Mah.Atatürk Cad.No:18 Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Göksenlı Eczanesi
0 344 561 22 28
Hükümet Cad. Bıla No Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Çaglayan Eczanesi
0 344 351 25 15
Çağlayancerit Devlet Hastanesi Yanı Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Ekınözü Eczanesi
0 344 481 23 90
Içmeler Mah. Ibnı Sına Mah. No:25/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Emek Eczanesi
0 344 413 82 12
Karaelbıstan Kasabası Fatıh Mah. Hastane Cad. Bıla No Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Mutlu Eczanesi
0 344 415 32 55
Güneslı Mah.Malatya Cad.No:31/E Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Iskender Eczanesi
0 344 714 26 22
Tepebası Mah.Atatürk Caddesı 22/C Göksun K.Maras Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Sağlık Eczanesi
0 344 331 20 98
Narlı Cumhuriyet Mah.Atatürk Cumhuriyet Bul.No:15/A Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Canlar Eczanesi
0 344 471 30 00
Hüyük Mah. Yaşar Kemal Cad. No:3/B Nurhak/K.Maraş Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Ege Mavi Eczanesi
0 344 319 11 83
Mehmet Emin Arıkoğlu Mah. 27.Sok. No:31/A Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Kübra Eczanesi
0 344 502 95 85
Eski Fizik Tedavi Hastanesi Karşısı Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği