Telefon
WhatsApp
En Sadık Dostlarımız

Son Buzul Çağı’nda ilk insanların artıklarını hayvanlara vermesiyle başlayan bu dostluk günümüze kadar evrimleşerek gelmiş. Farklı görüşlerdeki akademik yazılarda; insanların kurtları muhafız ve av arkadaşı olarak kullanmaya başlaması ile ilk evcil köpeklerin ortaya çıktığı belirtiliyor. Bu kadar uzun eskilerden gelen bir dostluğumuz var köpeklerle, onlar hem en yakın hem de en eski dostlarımız.

       Köpekler birçok canlıdan daha zeki ve eğitilmeleri kolay hayvanlardır, bizi anlar duygularımızı anlar bize ve çocuklarımıza arkadaş olurlar. Onlardan biri bağlanmışsa size sokağınızın başını tutar yolunuzu gözler, bütün sokak halkını, mahalle halkını korur. Onlardaki sadakat, hoşumuza gider daha çok severiz onları. Bunların yanında bu topraklar yüzyıllardır sokak köpeklerine çare bulamamıştır. Sokaklarda, ana yollarda, köylerde, şehir merkezlerinde her yerde o kadar çok başıboş köpek var ki bunların bazıları açlıktan bir deri bir kemik kalmış, bir parça ekmek için gözü yerlerde, çöplüklerde yiyecek arıyor. Araba altında kalıp hayatını kaybedenler, sakat kalanlar çok yazık bu canlara, bunlar çok acı. Onlar bizim en eski en yakın dostlarımız ise onlar için çözüm üretmeliyiz. Yüzyıllardır böyle gelmiş diye çare bulunamayacak değildir. Onların çoğalmalarını kontrol altına almak için ülke genelinde belediyeler, devlet ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde kısırlaştırma kampanyası başlatmak en doğru çözüm olacaktır. Veteriner fakültesi mezunu binlerce gencimiz var, bu kampanyada görev alacak birçok gönüllü hayvanseverlerimiz de olacaktır.

Köpeklerin ve onların yanında elbette kedilerin Irkına, tipine bakmadan onların dostluğunun kıymetini bilelim, küçük bir çocuğun bir köpeği severken yüzündeki heyecanı, ışığı gördünüz mü hiç. Bu sevimli dost hayvanlar iyi ki hayatımıza girmişler. Nasıl ki insana bağımlı kılıp evcilleştirmişiz onları, o zaman bakmak koruyup kollamak zorundayız. Bu bana göre bir insanlık görevidir…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği