Telefon
WhatsApp
DÜŞÜNME EYLEMİ YAPILIYOR MU?

İnsanın kendisiyle konuşması demek duyduğu, bildiği veya içinde bulunduğu durum ve şartlar ile ilgili tespitler, teşhisler ve sorgulamalar yapıyorlar mı?

Kendisiyle konuşan insan mutlaka kendisi, çevresi, ülkesi ile ilgili yorum, tespit veya kararları olur. Sorgulamayla doğru ve yanlış arasındaki farkı fark eder. Veya yapılan işlemin eksik-fazla, yararlı-yararsız taraflarını tespit eder.

Bu bakış açısından konuşacak olur isek insanın ayrıntılı veya düşündüğü kanısı oluşmaz. Genel de günü birlik yaşamak daha kolaylarına gider. Ondan zevk alır çünkü sorumluluk fazla değildir. Hele birde kendi çözmesi gereken yükü ilahi bir gücün üzerine bırakma kurnazlığını yaparsa en rahat kişi odur.

Düşünülse idi anne, baba, vatan unutulmazdı. Başarılı olanlar, zarar verenler, insanlık için veya milleti için yararlı olanlar unutulmazdı.   

Düşünülse idi, İnşanlar birey olarak veya millet olarak aynı hataları sık sık yapmaz, aynı veya benzere sonuçlarla karşı karşıya kalınmazdı.

İnsanlar düşünme yerine güce ram olma, durumu idare edip günü kurtarma, hatta basit kurnazlıklarla bir şeyler koparma, kimlik ve kişilik kaybı yaşayıp eyvallah deme moduna girmezlerdi.

Ve tüm tehlikelerden korunmak için cehalet denizinde yüzmek yerine her söylenenleri doğru kabul edip, söyleyenlere biat etmek yerine sorgulama irdeleme yoluna giderlerdi. Maşa olmayı, başkasının elini yakmamak için değer vererek eline aldığı malzeme olmazlardı.

Ve en önemlisi insani değerlerin en yücesi olan ahlakla ilgili sorunlar yaşamazlardı. Ahlaki sorunlar yaşamak, her türlü kötülüğü yapma, kul hakkı yiyerek yanlış yollarda gezinme, haksız kazanç, rüşvet gibi küçültücü eylemleri yaparak basitleşmezlerdi. Toplumda erdemli, onurlu, gururlu, vicdanlı iyi düşünceli sözü dinlenen olarak itibar görürlerdi.

Psikolojide ki düşünce tanımlaması doğru, yanlış olan insan olarak bu tanımı doğrulanmasına yardımcı olmamaktır.

İnşallah, düşünen, düşünerek hareket eden noktaya herkes gelir diye diliyorum.

Düşünmek, düşünmek, düşlünmek…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği