Telefon
WhatsApp
DEMOKRASİ PUZZLE’ININ PARÇALARI

Tanım ve prensipler insanı rahatlatıyor. Bu tanıma ve prensiplere uygun olarak biz dâhil diğer devletlerde de tam uygulansa güzel olur. Ama çok şey gibi güzelliklerin bütünü tanımlar içinde gizli kalıyor.

            Demokrasi prensiplerinin çok partinin olması, Çok partinin olması demokrasi için yeterlimi? Hayır…

            Türkiye’de irili ufaklı 100 den fazla parti var. Partilerin hepsi de demokrasiden, özgürlükten, insan haklarından dem vuruyorlar.

            Peki, bu inandırıcımı?

            Türkiye’de demokrasinin tanımına ve ruhuna uygun siyasi partiler yasası ve seçim yasası var mı?

            Herhangi bir siyasi partinin üyeleri lüzumu halinde Genel Başkanlarını değiştirebiliyorlar mı? Veya Partilerinin Başkanlık Divanının oluşumunda söz sahibimi? Seçim döneminde illerin de istedikleri gibi liste düzenleyebiliyorlar mı?

Böyle özgürlükleri var mı?  Maalesef yok… Herhangi bir siyasi partinin başına geçenler kısa bir süre sonra ipleri eline alıp kontrolü sağlayarak tek adam oluyorlar. Karşı çıkan aklı eksikler olmuyor mu? Oluyor tabi aklı eksik denen kahramanlar çıkıyor ama onlarda Genel Başkan dişlilerinin arasında dağılıp gidiyorlar. Partide her durum Genel Başkan seçilip koltuğa oturan değerli insanların istedikleri yere istedikleri zamana kadar böyle devam ediyor.

Veya Allah hayırlı ölüm versin öldükleri veya hakkında doğru veya yanlış yasadışı veya ahlaksızca gelişmelerin olduğu ana kadar devam ediyor.

Bu saydığım demokrasinin açık kapılarından biri. Demokratik kurallarla yönetim değişikliği çok zor. Katılımcılık, Hukukun üstünlüğü, muhalefetin varlığı, temel hak ve özgürlüklerin kullanılamaması bu verdiğim örneğin içinde kendini gösteriyor.

Gerçi siyasetin içinde olup da bunun düzelmesini isteyen siyasetçide, halkta yok.

Öyle gariplikler içindeyiz ki nasıl yürüdüğümüz, nasıl yol aldığımız konusunda tereddütte düşmemek mümkün değil.

İktidar, muhalefet var mı? Var… Muhalefet bu sıkıntıların farkında mı? Evet Farkında… Peki, İktidar imkânı kendine geçtiğinde değişmesi lazım dediği eksiklikleri değiştiriyor mu? Maalesef yok.

Muhalefet basit ve günlük konularda iktidara karşı demeç vermekten başka, iktidarında tarım, hayvancılık, ekonomi, kültür, siyaset, Dış politika konusunda neler yapacağını nasıl bir program uygulayacağını açıklar mı? Açılamaz.

Sadece tüm sıkıntılardan 6 ay sonra düzlüğe çıkarırım der. 6 Aylık zaman tespitini nasıl yapıyor, neleri baz alıyor onu da anlatmaz.

Kısaca Puzzlenin parçalarını samimi olarak bulacak bir araya getirecekler lazım.

Haydi hayırlısı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği