Telefon
WhatsApp
ÇİN İLE TALİBAN’IN YENİ OYUNU

Maalesef, uzun yıllar içe kapanmanın, Dış Türkler ile ilgiyi yok dereceye düşürmenin etkisiyle coğrafya ve demografi hakkındaki bilgimiz de zayıfladı. Binlerce yıllık Türk yurtlarını, mevcut devletin adından yola çıkarak başka milletlerinmiş gibi bir kabul ile yaşamaya başladık. Bu elbette, söz konusu devletlerin parçalanmasına çalışmak anlamına gelmemektedir ancak, o devletlerdeki topraklarda kadim zamandan beri Türklerin yaşadıkları ve buraların Türkleri “vatanları” arasında yer aldığı gerçeğini dile getirmektedir. Afganistan daha 19.yüzyıl sonlarına kadar Türk devletlerinin yönetimindeydi. Hunlar, Akhunlar, Eftalitler, Göktürkler, gibi daha eski devletleri saymıyorum daha ama bu coğrafya 10.yüzyılda başlayan Gazneliler Türk devletin zamanından, Babür Türk İmparatorluğu zamanına kadar bütünüyle Türk yönetimi altındaydı. Gazneli Mahmut ve Babür Şah başta olmak üzere pek çok Türk devlet adamı, lideri, önde gelen komutanı, aydınının mezarı bu ülkededir. Öyle ki, Hindistan’da vefat eden Babür Şah, ölünce Afganistan’a gömülmeyi vasiyet ettiğinden naaşı buraya getirilerek Kabil’e defnedilmiştir. Bunun bizlere ifade etmesi gereken anlamı olsa gerek değil mi?  Afganistan’ın kuzeyi ise tarihen “Türkistan” coğrafyası içindedir ve “Güney Türkistan” olarak bilinir. Tarih boyunca hep Türklerin çoğunluğu oluşturduğu bir yer olmuştur, bugün de Özbek ve Türkmenler başta olmak üzere birçok Türk boyu yaşamaktadır. Bunun yanı sıra Afganistan’ın diğer bölgelerinde de “Hazara” adıyla bilinen Türkler önemli bir çoğunluğa sahiptir.

Diğer taraftan bulunduğu coğrafi konum itibariyle Afganistan, Türk dünyası için stratejik öneme sahiptir. Gerek Batı, gerekse Doğu Türkistan açısından her zaman kilit bir lojistik merkez ve geçiş güzergahı olmuştur. Bu önemi en iyi analiz eden ülke ise Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Çin, sözde radikal dini düşüncelere karşıdır ve buna karşı savaş başlattığı iddiasındadır. Bu bahaneyle de Doğu Türkistan’da milyonlarca Türkü toplama kamplarına tıkmış, binlercesini öldürmüştür ve öldürmeye devam etmektedir. Dua etmek, Allah lafzını bile kullanmak radikal olarak yaftalanmaya yeterlidir ve bu kişiler kendilerini toplama kamplarında bulmaktadırlar.

Ama kazın ayağının öyle olmadığı, Çin’in “radikal İslam” safsatasını Uygurları asimile etmek için bir bahane olarak kullandığının en açık örneklerinden biri Taliban ile ilişkileridir. Çin, uzun yıllardır, göze batmamayı başararak dünyanın en katı ve radikal dini gruplarından biri olan Taliban ile yakın ve sıcak bir diyalog içindedir.

Çin, Taliban ile ilk ilişkileri daha 11 Eylül saldırıları gerçekleşmeden kurmaya başladı.   Pakistan’ın arabuluculuğuyla 2000 yılında, Çin’in İslamabad büyükelçisi Taliban lideri Molla Ömer’i ziyaret etti ve bu sırada varılan mutabakat sonucu, Çin Halk Cumhuriyeti ile dönemin Taliban kontrolündeki Afganistan hükümeti arasında çok önemli ve geniş kapsamlı bir askeri ve ticari anlaşma imzalandı. Çin, derhal kolları sıvayarak Afganistan’ın stratejik alanlarına yatırım yapmaya başladı. Ne var ki, 11 Eylül sonrası ABD’nin Afganistan işgali ile bu bir süre kesintiye uğradıysa da, bugün gelinen noktadan Çin’in Taliban ile arasındaki ilişkileri hiç koparmadığını, aksine daha da güçlendirdiğini anlıyoruz. Ama bunu, diğer devletler gibi gürültü patırtı ile dünyayı ayağa kaldırarak değil, son derece sessiz bir şekilde gerçekleştirdi. Ve bir anlamda daha ABD daha oradayken Afganistan’a nüfuzunu yaydı. Bugün de artık Rusya’dan sonra ABD’nin de tamamen sahneden çekildiği bu ülkeyi, yine sessiz şekilde tam bir işgal için hazırlık yapmaktadır. Burada da en büyük müttefiki, Taliban olmaktadır.

Kuşkusuz, Çin’in Afganistan’ı ele geçirme politikasında bu ülkenin sahip olduğu ve hiç işlenmemiş yeraltı zenginliklerinin büyük yeri var. Ancak birincil amacı, Doğusu ve Batısı ile tüm Türkistan’a hakim stratejik bir konumda bulunan Afganistan’a hakim olarak, Doğu Türkistan’daki asimilasyon politikasını tamamlamak, aynı şekilde diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetlerini de kapana kıstırarak tam bir denetime almak niyetindedir.

Nitekim daha şimdiden Çin, Doğu Türkistan ile Afganistan arasındaki koridorda bir Afgan dağ savaşçısı birliği yetiştirmeye başlamıştır. Elbette bu birlik, tamamen Çin kontrolünde ve belki Çinli askerlerin de katılımıyla genişletilecektir. Bunun amacı da, “Uygur ayrılıkçılarının” bu bölgeyi kullanmasını önlemek olarak açıklanmıştır. Bu birlik, ihtiyaç olduğunda Çin Kızıl Ordusuna yardım ve destekte bulunacaktır. Böylece cihat için Rusya ve ABD için savaşan Taliban, Müslümanları öldürmek için resmen ateist olan Çin Halk Cumhuriyeti ile işbirliğini gözü kapalı kabul etmiştir. Bu arada, Taliban, tıpkı Çin’in yolunu izleyerek, Türk kızlarını kendi militanları ile evlenmeye zorladığı haberlerinin geldiğini de kaydedelim.

Sonuç olarak, Taliban’ın son günlerde Güney Afganistan’a yönelik saldırılarının amacı, bölgedeki Türkleri yerlerinden ederek Çin’e hayat sahası açmak, Çin’in Orta Asya politikasına hizmet etmektir. Böylece Müslümanların kanı karşılığı Çin’den ekonomik, askeri ve siyasi destek alacak ve sözde Müslüman bir Afganistan inşa edecektir.

Ama Allah büyüktür ve tüm tuzakları boşa çıkarandır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Gamze Eczanesi
0 344 241 57 27
Divanlı Mah. Maşallah Cad. No:9/A(Kümbet Sağlık Ocağı Yanı) Devlet Hastanesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
İspir Eczanesi
0 344 231 62 55
Trabzon Blv. Müftülük Yanı No: 75/C Çarşı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Tuğrul Eczanesi
0 344 231 23 03
Yavuzselim Mah.Yavuz Selim Asm Karşısı No:11/B Diş Hastanesi Civarı Perifer/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Fakülte Eczanesi
0 344 221 32 34
Mimar Sinan Mah. Kadın Doğum Ve Çocuk Hast. Karşısı Kadın Doğum/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
İrşad Eczanesi
0 344 237 77 28
Maarif Mah. Turgut Özal Bul. Tıp Fakültesi Köprülü Kavşak Civarı Osmanlı Kahvecisi Karşısı Tıp Fakültesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Mine Eczanesi
0 344 223 82 00
Hacı Bayram Veli Mah. Megapark Hast. Yanı Megapark/Vatan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Tuğrul Eczanesi
0 344 511 46 45
Dedebaba Mah. Atatürk Cad. No:60 Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Gökşen Eczanesi
0 344 561 32 74
Yeni Mah. Hükümet Cad. 61/A Andırın Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Çaglayan Eczanesi
0 344 351 25 15
Çağlayancerit Devlet Hastanesi Yanı Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Ekınözü Eczanesi
0 344 481 23 90
Içmeler Mah. Ibnı Sına Mah. No:25/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Yeni Eczanesi
0 344 415 10 82
Yesılyurt Mah. Vatan Cad. No: 70/4 Elbıstan Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Yıldız Eczanesi
0 344 413 22 23
Güneşli Mah. Hamza Akbaş Cad. No:7/E Elbistan Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Göksun Eczanesi
0 344 714 10 51
Cumhuriyet Nah. İstiklal Cad. No:24/B Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Çöçellı Eczanesi
0 344 331 31 24
Narlı Cumhurtıyet Mah.Atatürk Cad.No:44 Narlı Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Canlar Eczanesi
0 344 471 30 00
Hüyük Mah. Yaşar Kemal Cad. No:3/B Nurhak/K.Maraş Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Ege Mavi Eczanesi
0 344 319 11 83
Mehmet Emin Arıkoğlu Mah. 27.Sok. No:31/A Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Aysel Eczanesi
0 344 618 11 10
Cumhuriyet Mah. İstiklal Cad. 24/B Türkoğlu Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği