Telefon
WhatsApp
BURSA BÜYÜLÜ ŞEHİR

Şiire ve dostluğa giden yol bu sefer de padişahlar şehri yeşil Bursa’ya bizi götürdü. Asırlara meydan okuyan tarihî dokusu, doğal güzellikleri, zengin kültürü mistik havası ve çekici gizemiyle sizi alıp götürüyor asırlar öncesine.    

   

            Bursa büyülü bir şehirdir. Bu büyülü şehir, güzelliğiyle gelinlikli kız gibi birçok kişinin ilgisini çekmiş, onları etkilemiş ve memleketini bırakıp Bursa’ya koşanlar, yerleşenler havasına, yeşilliğine, iş imkânlarına, tarihine, daha doğrusu anlatılmaz ancak yaşanılır güzelliğine vurulanlar Bursa’yı memleket edinmişler. Batıdan doğudan birçok farklı kimlik bir araya gelerek zengin bir kültür ortaya çıkmıştır ve böylelikle padişahlar, evliyalar şehri Bursa gönüllerde taht kurmuş.   

   

Her şehir güzeldir elbet ama Bursa şehri bir başka güzel, bir başka özeldir. Sizi alır tarih yolculuğuna çıkarır, hayal dünyanızın sınırları zorlanır. Gönül serçeniz kıpır kıpır olur. Bursa’ya hayranlığınız bir kat daha artar. Dile kolay Osmanlının ilk başkenti burası... Osmanlının 36 padişahının 6’sı burada yaşamış ve buraya defnedilmiştir. Evet Bursa’da tam 6 padişah, 20 şehzade yatar. Asırlara meydan okuyacak büyük imparatorluğun temelleri ilk bu kutsal topraklarda atılmış ve gün geçtikçe de bu topraklar genişletilmiş ve üç kıtaya yayılmıştır.   

   

            2020 yılına göre yurdumuzda en kalabalık illerimiz İstanbul, Ankara ve İzmir.  4. sırada Bursa geliyor. Büyük şehir olmak kolay değil. Maddi manevi bazı zorlukları var elbette.   

Bursa’da yaşayan ve türbeleri Bursa’da olan padişahlar:  

   

1-I. Osman Gazi Hân: Bursa'da Osman Gazi Türbesi Tophane’de.    

27 yıl tahtta kalmış. Türbede ayrıca oğlu İbrahim ile Sultan 1. Murad’ın oğlu Savcı Bey ile Asburçe Hatun’un mezarları yer alıyor.   

  

2-1-Orhan Gazi Hân: Bursa'da Orhan Gazi Türbeside Tophane’dedir. 33yıl tahtta kalmış. Türbede eşi Nilüfer Hatun, oğlu Şehzade Kasım Çelebi, kızı Fatma Sultan, Yıldırım Bayezid’in oğulları Musa Çelebi ve Şehzade Korkut ile Cem Sultan'ın oğlu Şehzade Abdullah'ın mezarı var. İlk parayı bastıran, ilk hutbeyi okutan padişah.   

   

3-I. Murat Hân (Murat Hudavendigâr): Bursa, Çekirge'de kendi türbesinde. 30 yıl tahtta kalmış.1. Murat, babası Orhan Gazi dönemindeki 95.000 km² olan topraklarını çoğaltarak 500.000 km²’ye çıkardı. Aynı zamanda sancak sisteminden padişahlığa geçen ilk padişahtır.  1. Murat, savaş meydanında şehit edilen ilk ve tek Osmanlı padişahıdır. Sultan Murat, Kosova zaferi sonrası savaş meydanında geziniyor, yaralı askerlere bakıyor. O sırada bir Sırp askeri olan Miloş Obiliç tarafından zehirli hançerle göğsünden vuruluyor ve savaş meydanında 1. Murat Han şehit oluyor.   

   

4-I.Bayezit Hân (Yıldırım Beyazıt): Yıldırım Bayezit’in türbesi Bursa Yıldırım Beyazıt ilçesinde.  13 yıl tahtta kalmış. Türbede padişahın oğulları İsa ve Kasım Çelebilerin mezarları bulunuyor.    

   

5-I.Mehmet Hân (Çelebi Mehmet): Bursa Yeşil semtindeki türbede. 8 yıl tahtta kalmış. Türbede oğulları şehzade Mustafa, Mahmud ve Yusuf, kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun ile Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun’un mezarları yan yana...  

   

6-2. Murat Hân (Fatih Sultam Mehmet’in babası)Türbesi Bursa Muradiye Külliyesi içinde. Murat Han, tahtından kendi isteğiyle ayrılan ilk ve son ve de Bursa’da gömülen son padişahtır. 30 yıl tahtta kalmış. Şehzade Mustafa’nın mezarı da bu külliyede bulunuyor. Şehzade Mustafa’nın oğlu Mehmet'in mezarı da babasının yanında yer alıyor.   

   

Evliya Çelebi’nin Bursa için: “Üzerinde nur dolaşan ruhaniyetli bir şehirdir.” diye dile getirdiği Bursa’da büyük İslam âlimlerin de yaşadığını biliyoruz. Bursa’da yaşamış Emir Sultan ve Üftade Hazretleri'nin cami ve türbeleri de Bursa’nın güzelliğine güzellik katmış.    

   

Emir Sultan aynı zamanda Yıldırım Bayezid’in damadı. Üç Osmanlı padişahı zamanında yaşamış.  Buhara’da doğan Emir Sultan,peygamber soyundan geliyordu.   

   

Bursa’yı anlatmaya kelimeler yetersiz kalır. Kalemler yetmez. Bursa’da batının ve doğunun kültürü kaynaşmış. Kimi Bulgaristan’dan kimi Erzurum’dan, kimi Kars’tan kısacası İstanbul gibi her yöreden her kültürden dost yüreklilerle karşılaşmak kaçınılmaz. Bu karma kültürün zenginliği de Bursa’nın var olan zenginliğine zenginlik katmakta…    

 

Biz şairler de son antolojimiz olan Bir Şehit Bir Öykü Bir Şiir projesinin 2. galasını bu güzel şehirde gerçekleştirdik. Rabbim tüm şehitlerimize rahmet, onları peygamberimize komşu eylesin. Dileriz bir daha şehit haberleri almayız, dileriz anaların yüreği bir daha yanmasın. Cennet yurdumda birlik beraberlik içinde huzurlu, sağlıklı olsun her Türk ferdi.   

   

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ekibine misafirperverlikleri için çok teşekkür ederiz. Bizleri çok güzel ağırladılar. Belediye Başkanımız yoğun işlerinden dolayı bize katılamasa da iki gün boyunca belediye yetkilisi Nuran Hanım yanımızda hiç ayrılmadı. Her soruna çözüm bulmaya çalıştı. Şiir sohbetlerimize ortak oldu. Tüm misafirlerle bir bir ilgilendi.   

   

Türkiye’nin dört bir yanında gelen şair, yazarlarımız ve gelebilen şehit aileleri bir arada acımızı, kitap sevincimizi beraberce yaşadık. Program boyunca çok duygusal anlar yaşadık. Şehitlik onur verici, gurur verici de olsa ateş düştüğü yeri yakar.Bu ailelerin acısı bir ömür boyu bitmeyecek. Rabbim tüm şehit ailelerine büyük sabırlar versin.    

               

18.09.2021 tarihinde saat 18.00’de Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde başlayan programımız muhteşemdi. Şehitlerimize yazılan, okunan şiirler yürekleri titretti. Duygularını anlatan şehit aileleri bizlere duygu seli yaşattı. Bu program için İngiltere’den gelen mütevazı kişiliği ile sahnede en güzel birlik beraberlik mesajları veren, mangal yürekli gazimiz sanatçı Gurur Bey kahramanlık türküleriyle salondaki herkesi mutlu etti. Herkes, elinde dalgalanan Türk bayrakları eşliğinde programa katıldı. Program saat 24.00’e kadar sürdü. Program sonrası Belediyenin bizlere tahsis ettiği otele mutlu döndük. Program boyunca fotoğraf ve video çekimine büyük emek veren, güzel anılara vesile olan değerli şair ağabeylerim Talip 

 Kazgı ve Kenan Ağırman Beylere de çok teşekkür ederiz.  

            

 Antolojimizin koordinatörü Harun Yıldırım ve ekibi bu antolojiye çok emek verdiler. Ayrıca Bursa programı için çok koşuşturan bizleri tekrar bir araya getiren Faruk Ambarcıoğlu abimize ve ekibine çok teşekkür ederiz. Çünkü bu tür programları gerçekleştirmek kolay değil. Zaman, sabır, çevre ve de bu işe gönül vermek gerekir. İnsanlarla uğraşmak hele hele duygusal, hassas yazar, şairlerle de uğraşmak daha da titizlik, özveri ister. Gönülden gönüle akmak ve sevgi olup göz göze bakmak gerekir. Programa emek veren tüm ekibe tekrar tekrar teşekkürler.   

   

Acılarını içine gömen eli öpülesi şehit ailelerimiz bu zahmetli yolculuğa katlanıp Yeşil Bursa’ya saatler süren zorlu yolcuğu çekerek programa iştirak ettiler. Bizler yürek yüreğe kocaman bir aile olduk bu kitap sayesinde.    

   

   

                                                                                             24.09.2021
 Fatma Özger Bilgiç
   

 

 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Ocak Eczanesi
0 344 231 68 00
Dulkadiroğlu İlkokulu Arkası Aslanbey Asm Karşısı Bim Üstü Perifer Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Üzüm Eczanesi
0 344 223 92 23
Yeni Hükümet Cad. 10. Sk. No: 3/C , Hayat Hast. Karşısı Çarşı Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Aysun Eczanesi
0 344 215 40 15
Necip Fazıl Mah. 50043. Sk. Tekzen Aşağısı Opet Karşısı Akbank Arkası Kadın Doğum Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Okan Eczanesi
0 344 234 16 86
Haydar Bey Mah. Tekerek Yolu Boğaziçi Yol Ayrımı Taç Sit. Altı Tıp Fakültesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Ortasekı Eczanesi
0 344 223 68 52
Akçakoyunlu Mah. Cumhuriyet Lisesi Civarı Ortaseki Asm Karşısı Devlet Hastanesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Şahbaz Eczanesi
0 344 225 42 42
Hayrullah Mah.Megapark Hastanesi Civarı Dumlupınar(Mado) Asm Çaprazı No:99 Megapark Vatan Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Atlas Eczanesi
0 344 511 72 30
Afsınbey Mahallesı Melıksah Sokak No:5 Afsın/K.Maras Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Gökşen Eczanesi
0 344 561 32 74
Yeni Mah. Hükümet Cad. 61/A Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Deva Eczanesi
0 344 351 22 04
Istıklal Mah. Cumhurıyet Cad.No:54/A Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Ekınözü Eczanesi
0 344 481 23 90
Içmeler Mah. Ibnı Sına Mah. No:25/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Merkez Eczanesi
0 344 413 10 52
Güneslı Mah.K.Maras Cad.No:38 Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Yasin Eczanesi
0 344 415 28 28
Kızılcaoba Mah. Kışla Cad. 25/C Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Sultan Eczanesi
0 344 714 37 89
Cumhurıyet Mah.Istıklal Cad. Bıla No Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Saglık Eczanesi
0 344 331 20 98
Narlı Cumhuriyet Mah.Atatürk Cumhuriyet Bul.No:15/A Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Canlar Eczanesi
0 344 471 30 00
Hüyük Mah. Yaşar Kemal Cad. No:3/B Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Hayat Eczanesi
0 344 311 28 00
Cengız Topel Mah. Atatürk Caddesı No:176 Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Asude Eczanesi
0 542 618 24 00
Gaziosmanpaşa Mah.1002 Sok. No:3/B Türkoğlu Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği