Telefon
WhatsApp
BİR ŞİŞE MUTLULUK SUYU

        Bir şişe mutluluk suyu biriktirdim gönül çeşmemde. Bir yudum almak, aşk suyumu dostça tadımlamak ister misin? An’ı yaşamak gerek ne de olsa. Dostça muhabbetin keyfini zemzem suyu gibi şifalı eylemeli, çiçeklerdeki can suyunu mutluluğa aşılamalı. Bir şişe mutluluk suyu, berrak şişenin şirinliği, doğadaki taze çiçek kokusunun çantamızdaki şişemize konuk oluşu ne güzel huzur verir. Hani cam şişe içinde oturtulan el emeği ahşap gemiler vardır. O şirin camdaki gemi biblolarını, maket gemileri çok severim. 2011 yılındaki Öğretmenler Günü’nde, yaygın eğitim kursundaki bizlere ücretsiz olan İngilizce kursumuzda erkek İngilizce Öğretmenime ahşap ve gayet şık duran el emeği tasarımlı bir gemi maketi hediye etmiştim. Paket yapmadım ipleri hasar görmesin diye. O sağlam ipleriyle, kaptan-güverte-halat bölümü ve içindeki süs eşyalarıyla, ince işçiliğiyle hassas lâkin dayanıklı yapılan bir armağandı. Hocamız emekliydi, gayet mütevazı ve bize değer veren bir yürekti. Hayatımda ilk kez bir gemi satın almıştım. Çok mutlu oldu tabii. Belki de o ünlü Titanik (Titanic) filmindeki denizde batan Titanik Gemisi idi benim gemim. Hiç de batmaya niyeti yoktu doğrusu ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne hazırlanıp birini mutlu etti. Gemimi avuçlarımda oturtup gülümsedim kendisini Öğretmenler Odası önünde beklediğim kurs öğretmenimize. Güzel bir hatıraydı.

         Aynı gün Almanca eğitmenimiz Elif Hanım’a da fotoğraf çerçevesi armağan etmiştim, hem de dersin tam ortasında. Kocaman sınıftan bir tek benden hediye gelince herkes paketimi açmasını ısrar etmişti. Üniversite son sınıftaydık 2011-2012 eğitim dönemimde. Genç hocamız da benden sadece bir yaş büyüktü. Hayvanlardan korktuğunu bildiğim için akvaryum balığı almaktan vazgeçip onun yerine deniz kabuklarıyla süslenmiş albenili bir çerçeve armağan etmiştim. En güzel anılarını bu fotoğraf çerçevesinde ölümsüzleştirsin istemiştim. Bir sonraki gün de Osmanlı Türkçesi kursu usta öğreticimiz, hat sanatçısı olan Bahri Bey’e bir armağan sunmuştum. Emekli, bizlere ilmiyle ışık saçan hocamıza üstünde sulu boyayla renklendirilmiş meyvelerden oluşan ve fayansa yapışan minik bir tablo armağan etmiştim. Eşi Hayrunnisa Hanım ile ikisi benden ve mutfaklarına koydukları o tablomdan pek memnun kalmışlardı. 2011’den 2021’e Elif hocamız ve Bahri hocamızla hep iletişimde kaldım. Kimileri hani kurslar bittiği anda sizi telefon rehberinden çabucak siler yahut bir yıl içinde iletişimi kopartıverir. On yıldır onları arayıp sormamdan ötürü vefalı oluşumu çok takdir ediyorlar.

      Anılar güzeldir. Öğretmenler Günü, Hemşireler Günü, Avukatlar Günü, Polis Günü, Anneler Günü, Babalar Günü… Bir güne sığdırmadan kutlamalı özel günlerimizi, arayıp sormalı değerli kalpleri. Geriye dönüp bakıyorum da az ve öz insanlardan oluşan güzel anılar biriktirmişim öğrencilik yıllarımda. Mutluluğa tırmanmak, hayallere tutunup yıldızlara ulaşmak kendi elimizdedir. Siz de mutlulukları hiç ertelemeyin, hayat çok kısa.

   

ELİF YAVAŞ

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği