Telefon
WhatsApp
BAŞI SONU OLMAYAN BİR ARAF

İnsanın içinde hissettiği onlarca duygunun arasında en çaresizi gibi görünür özlemek… Ruhunun derinlerinden gelen bir histir ve ne yaparsanız yapın boşluğu hiç geçmez zannedersiniz. Biraz da acıtır aslında…

Sesini duyamadıklarım, yüzünü göremediklerim acıtıyor kalbimi. Elimi uzatıp tutamadıklarım, kapıyı açıp gel diyemediklerim yakıyor canımı. Keşkelerime sıkışıp kalıyorum. Geride bırakıp ta bir daha görememekten korktuklarım bölüyor uykumu. Uçsuz bucaksız bir çölde kalmış gibi yanıyor yüreğim. Korkuyorum. Gereksiz kalabalıklar içerisinde tek kalmış gibi sancıyor içim. Kocaman bir buz denizinde kalmışım gibi üşüyor yüreğim. Özlüyorum. Sabahları evimizi saran çörek kokusunu özlüyorum. Babaannemin sabun kokan elleriyle saçlarımı okşayışını özlüyorum. Yokluğun zenginliğinde kayboluşumu soluyorum şimdi. Her telefon çaldığında arayanı bilmenin ve “işte o arıyor” demenin, yüzümde oluşturduğu tebessümün sıcaklığını hatırlamaya çalışıyorum. Postacının zilimi çalıp, elinde mektupla kimden geldiğini bildiğini anlatan gülümsemesine, göz kırpışımı özlüyorum. Bütün gece kararsız kalıp, sonra “ne olursa olsun” diyerek attığım mesajın cevabını beklerken, artan kalp atışlarımı duyuyorum şimdi. Çalan telefonun diğer ucunda susan sesi, susarak cevaplamanın keyfini, sussa da ne dediğini ve ne diyeceğinin bilmenin bilgeliğini özümsüyorum. Bazen kalmak isteyip de, mecburen dönüşlerin sarsıntısını hissediyorum. Bindiğim otobüste, okumak için açtığım kitapta birbirine karışan kelimelerin arasına sıkışıyorum. Otobüsten inip “gitmekten vazgeçtim.” Demek geliyor içimden. Ne şoföre “ Dur, inecek var, vazgeçtim gitmekten”. Diyebiliyorum. Ne de yüreğime her şeyi orda bırakıp, arkama baka baka dönüşü yüreğime yedirebiliyorum. Araf’ta sıkışıp kalıyorum.

Çaresizliktir özlemek; başı sonu olmayan bir araftır. Kalırsın aralarda bir yerlerde. Ne kalabilirsin, ne de gidebilirsin. Özlersin sadece. Her şeye, ondan bir parça alır, anlamlar yüklersin. Bazen uzaktan uzağa, radyoda çalan bir şarkıyı gönderirsin. Duymayacağını bilirsin. Gözlerini kapatır, içinden aynı şarkıyı duyduğunda, aynı şeyleri hissetmesini dilersin. Çaresizlikten mucizeler dilenirsin. Aynı şehirde, aynı sokakta, binlerce beton yığınlarının arasında, adını bilmediğin sokaklarda, önüne çıkan parklarda tesadüfen karşılaşmayı hayal edersin. Elinde en sevdiğin kitap, bir ağacın altına oturmuş, tatlı bir esintinin saçlarını savuruşunu çizersin hayaline. Beraber içilen orta şekerli Türk kahvesinin tadı damağında savrulurken, sayfalarına karışıp kaybolduğun kitabın sayfalarına karışıp gidersin. Her takvim yaprağı bir gün daha mesafe koyar özlemine. O günü beklersin.  “gel” demesinin büyüsünü özler ve ne diyeceğini hesaplarsın. Sabırla özlersin, sabırla özlendiğini bilmek istersin. İçinde özenle büyütürken özlemi,  bir yandan kırarsın dallarını.  Özlemin adı, şekli, cinsiyeti, milliyeti, rengi yok. Her yürekte ayrı renkte, ayrı tatta, ayrı acıyla yaşanır. Neyi, kimi, nereyi özlersen özle ayrılık varsa sonunda, ağzında aynı acı tadı bırakır. Arkandan mendilde sallansa, elde sallansa, gözlerde aynı acının resmi, aynı yürek burukluğu vardır, Gökyüzünün rengi, hangi mevsimde olduğunun hiçbir önemi kalmaz. Açan çiçekler, yağan yağmur, esen rüzgâr kaybolur gider benliğinden. Tüm renkler grileşir. Sesler tizleşir. Gözler buğulanır. Zaman durur. Her duyduğun müzik, aynı kapıya çıkar. Her ritimde özlemini anlatan bir şeyleri arar bulursun. Küçücük bir alana ya da küçücük bir zamana sığdırdığın tüm sevinçlerin, heyecanların savrulur gider. Geçmişin sayfalarına sığınır kalır.

 Ve son olarak özlediğin, baharda açan bir çiçek, sahilde içilen bir kahve, uzun zamandır duymadığın bir dost sesi, yıllar önce yediğin bir yemek, kaybettiğin bir kitap, çıplak ayaklarla koştuğumuz çimenler, sıkıca sarıldığımız sevdiklerimiz, arkamızda bıraktığımız anılarımız……. Ne olursa olsun her geçen zaman içinizde böyle hissedeceğiniz bir özlem bırakacaktır. O yüzden sahip olduklarımıza ve severek yapabildiğimiz her şeye sıkı sıkıya sarılmak gerek. Yarına kalsın diyecek lüksümüz yok artık. Bize o an sıradan gelen şeyler, kaybedildiğinde anlam kazanıyor. Rutin yaptıklarımız bile kaybedildiğinde ne kadar değerli şeyler olduğunu hissettiriyor. Çok özledim. Boğazın kenarında yürüyüş yapmayı, Sami amcanın demlediği çaydan içmeyi, martılarla simidimi paylaşmayı, dalgaların sesini gözlerim kapalı dinlemeyi. Orta şekerli kahveyle, hasır iskemlede oturup kitabımı okumayı.

''özledim seni...

ayrılık yüreğimi uyuşturuyor karıncalandırıyor nicedir.

beynimi uyuşturuyor özlemin...'' (CAN YÜCEL) derken ne kadar güzel anlatmış.

''Birden hatırlarsın,

O da seni - - birden bazan:

Nerde, ne yapar şimdi

Parlar bir özlem anılar arasından.( Behçet Necatigil / Akşam Şiiri)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Ocak Eczanesi
0 344 231 68 00
Dulkadiroğlu İlkokulu Arkası Aslanbey Asm Karşısı Bim Üstü Perifer Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Üzüm Eczanesi
0 344 223 92 23
Yeni Hükümet Cad. 10. Sk. No: 3/C , Hayat Hast. Karşısı Çarşı Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Aysun Eczanesi
0 344 215 40 15
Necip Fazıl Mah. 50043. Sk. Tekzen Aşağısı Opet Karşısı Akbank Arkası Kadın Doğum Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Okan Eczanesi
0 344 234 16 86
Haydar Bey Mah. Tekerek Yolu Boğaziçi Yol Ayrımı Taç Sit. Altı Tıp Fakültesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Ortasekı Eczanesi
0 344 223 68 52
Akçakoyunlu Mah. Cumhuriyet Lisesi Civarı Ortaseki Asm Karşısı Devlet Hastanesi Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Şahbaz Eczanesi
0 344 225 42 42
Hayrullah Mah.Megapark Hastanesi Civarı Dumlupınar(Mado) Asm Çaprazı No:99 Megapark Vatan Onikişubat/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Atlas Eczanesi
0 344 511 72 30
Afsınbey Mahallesı Melıksah Sokak No:5 Afsın/K.Maras Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Gökşen Eczanesi
0 344 561 32 74
Yeni Mah. Hükümet Cad. 61/A Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Deva Eczanesi
0 344 351 22 04
Istıklal Mah. Cumhurıyet Cad.No:54/A Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Ekınözü Eczanesi
0 344 481 23 90
Içmeler Mah. Ibnı Sına Mah. No:25/A Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Merkez Eczanesi
0 344 413 10 52
Güneslı Mah.K.Maras Cad.No:38 Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Yasin Eczanesi
0 344 415 28 28
Kızılcaoba Mah. Kışla Cad. 25/C Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Sultan Eczanesi
0 344 714 37 89
Cumhurıyet Mah.Istıklal Cad. Bıla No Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Saglık Eczanesi
0 344 331 20 98
Narlı Cumhuriyet Mah.Atatürk Cumhuriyet Bul.No:15/A Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
Nurhak Canlar Eczanesi
0 344 471 30 00
Hüyük Mah. Yaşar Kemal Cad. No:3/B Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Hayat Eczanesi
0 344 311 28 00
Cengız Topel Mah. Atatürk Caddesı No:176 Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Asude Eczanesi
0 542 618 24 00
Gaziosmanpaşa Mah.1002 Sok. No:3/B Türkoğlu Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği