Telefon
WhatsApp
AHISKA TÜRKLERİ SÜRGÜNÜ / 14 KASIM 1944

Trenlerin hayvan vagonlarına doldurulan Ahıska Türklerinin çoğu başta Özbekistan olmak üzere 7 ayrı Sovyet ülkesine gönderilmiştir. Sürgün, bölgede yaşayan diğer Müslüman etnik unsurlardan Kürtler, Hemşinliler ve Lazlar'dan da yaklaşık 20.000 kişinin dahil edilmesiyle toplamda yaklaşık 115.000 kişiyi bulmuştur.

Sürgün edilenlerin iskân edildikleri bölgelerde zorla çalıştırılacakları alanlara yerleştirildikleri görülmektedir. Ayrıca gerek sürgün esnasında gerekse iskân edildikleri bölgelerde yaşanan zorlu ve sert koşullara bağlı olarak yaklaşık 13.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

Stalin'in ölümünden sonra başa geçen Sovyet lideri Nikita Kruşçev, Stalin döneminde uygulanan sürgünleri 1956 yılında iptal etmesiyle bir kısmı geriye dönebilmeyi başarmıştır. Ancak 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Gürcistan, Ahıska Türklerinin eski yurtlarına gelmelerine izin vermemiştir.

Stalin döneminde uygulanan sürgünler başta olmak üzere yaşananlar dünya kamuoyundan gizlendiği için birçoğu Sovyet Rusya'nın dağılma döneminde duyulmuştur.

Sonuç olarak;

Günümüzde 350.000 oldukları değerlendirilen Ahıska Türklerinin çoğu Stalin döneminde sürgün edildikleri 7 eski Sovyet ülkesinde dağılmış ve vatansız olarak zorluklar içerisinde yaşamaya çalışmaktadırlar.

Ahıska Türkleri örneğinde olduğu gibi Stalin döneminde uygulanan sürgünlerden dolayı mağduriyetleri devam eden Türk Topluluklarının sorunların çözümü için Türk Devletleri Teşkilatı’nın 2040 Vizyonu planlamalarına dahil edilmelidir. Bu sayede geçmişte yaşanan büyük acıları dindirmese de bir nebze olsun hafifleteceği değerlendirilmektedir.

 

                        :

İsmail CİNGÖZ; Uluslararası Siyaset Uzmanı/M.A. – BULTÜRK Ankara Temsilcisi. TDPB Basın Kulübü Başkanı. cingozismail01@gmail.com

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği