Telefon
WhatsApp
ACILAR PAYLAŞILDIKÇA YÜREK RAHATLAR

Acılar genelde kişiyi çabuk olgunlaştırır. Hayata bakışı değiştirebilir. İleriki yaşlarda karşılaşacağı zorluklara karşı güç verebilir, yol gösterebilir. Kişiden kişiye değişse de güçlü psikolojisi olanlar, öz güveni tam olanlar, iyi eğitim alanlar sorunlarla, acılarla baş edebilir ya da daha az yıpranır diyebiliriz.  

Aslında yaşadıklarını anlatmak kolay gibi görünse de farklı bir beceridir anlatabilmek. Bazen yaşadıklarını, hissettiklerini anlatmak kişiyi rahatlatıp mutlu etse de bazen de anlatmamak en iyisi... Daha doğrusu dertleştiğin kişi ya da kişileri çok iyi seçmek gerekir. İlgisiz, duygusuz ve size değer vermeyen biriyle sakın dertleşmeyin, kendinizi boşa yormayın hatta konuştuklarınız sonra başınıza bela olabilir, sizi sıkıntıya sokabilir. 

Eskiden dostluk daha anlamlı daha da kıymetliydi. Eşiniz, çocuklarınız, anne, baba gibi yakınlarınızla ilgili tüm sıkıntılarınızı kendinize yakın gördüğünüzle dertleşir, onlardan akıl alır ve biraz daha rahatlar mutlu olurdunuz. Bir süre sonra küslükler, dargınlıklar olsa bile ser verilir, sır verilmezdi. Tüm sırlar sizinle mezara giderdi. Şimdiki zaman ise paylaşılan sırlar, konuşulan konular bir küslük olsa hemen abartarak arkasından hem de sevmediği kişilere ulaştırılıyor. Kişi, yaptığı her hareketi söylediği her sözü önce, kendine yakıştırmalı... İki kişiyle konuşulan, paylaşılan konusu her ne olursa olsun üçüncü kişiye gitmemeli.   

Sohbetin konusu ne olursa olsun, en az iki kişi arasında geçer. Tek taraflı değildir. Sohbet tek taraflı başlasa da iki kişinin katılımıyla seyrini belirler. Tek taraflı oldu mu hemen biter az ve öz, kısa sürer. Dedikodu bile yapılırken iki kişinin sohbetiyle ortaya çıkar. Ama laf götüren şahıs sanki hiç konuşmamış, fikir belirtmemiş gibi kendini temiz, günahsız görür ve konuyu becerisi kadarıyla süsler, istenmeyen tarafa mesajı utanmadan, sıkılmadan ulaştırır. Bununla da mutlu olur. 

Aslında yaşadığımız sıkıntıyı, gördüğümüz bazı şeyleri ya da içimizi daraltan yaşadığımız haksızlıkları kendimize yakın gördüğümüze anlatsak içimizi döksek ağlaşıp da paylaşsak da değişen bir şey olmuyor. Çünkü bu devirde herkes dolu ya da ilgisiz, duygusuz ancak akıl veriyor. Dünyada en kolay şey akıl vermek, eleştirmektir. Fedakârlık yapıp sorunun dibine inmek, çözüm aramak her yiğidin harcı değil. Empatiden uzak ve gitgide bencilleşip sırf kendi sorunlarımızı görüyor, karşı tarafı önemsemiyoruz. İhtiyacı olan insana maddi manevi yardım etmek hem dinen çok sevap hem de insanlık görevimiz aslında. İyi insan olmanın gereği de bu değil mi? 

            Hepimiz çoğu zaman kendimize dalıyor en yakınımızı bile görmüyor, ona ilgisiz kalıyoruz ya da yaşanan sıkıntılara çözüm aramadan arkamızı dönüyor gidiyoruz. Bu çağda bencillik sanki had safhada gün geçtikçe de artmakta. Böylelikle de bencillik arttıkça merhamet de zayıflıyor. Merhamet ve vicdan zayıfsa bencillik dozu her zaman artar. Kişi daha duyarsız, daha rahattır. Çevresinde yaşananlar onu ırgalamaz. O sırf kendini düşünür ve başkasını umursamaz. 

            Çoğumuz bazen küçücük sorunlarımızı büyütüp bunalımlara giriyoruz. Büyük sorunları olanları görmüyor, onlara ilgisiz kalıyoruz. Çağın hastalığı depresyona yenik düşüyoruz. Son yıllarda psikiyatri ilaçları en çok satılan ilaçlar ve her gün vaka sayısı da artmakta. Bunun birçok nedeni var tabi ki... 

 Kişiler yaşadıkları sorunlarla baş edemiyor. Mutlu olmak, tatmin olmak çok zor, her zaman üsttekilerle yarışıyoruz, alttakileri görmüyor kaale almıyoruz. Her kişinin kaderi kendisine özeldir. En güzeli üsttekileri görmemektir. Alttakileri görüp mutlu olmak ve çok şükretmek... 

Her şeye rağmen hayat çok güzel ve bizler ayağımızı yorganımıza göre uzatıp kimseyle yarışmadan, kimseyi kıskanmadan çok çalışmalı ve şartlarımız doğrultunda da mutlu olmayı hedeflemeliyiz. 

            Gücümüz yettiğince çevremize duyarlı olalım. İlgisizlik, var olan sorunları her zaman büyütür. Kendimizi gözden geçirelim, çevremizde özürlü çocuğu olan bir anneye ne kadar yakınız, onun sıkıntılarına ne kadar yardımcı oluyoruz. Kronik rahatsızlığı olan ya da yaşlı olan konu komşularımıza ne kadar yardımcı oluyoruz. Fakir ve kimsesiz eş dost çocuklarına gücümüz yettiğinde ne kadar yardım ediyoruz? Kapımıza gelen yardım isteyen akraba veya komşumuza ne kadar koşturuyoruz? Yetim, öksüz yakınlarımızın eğitimlerine veya evliliklerine ne kadar faydamız oldu? İşi düzeni bozulmuş yakınlarımıza ne kadar yardımcı olduk? Kısacası çevremizde darda olana, zorda olana gerekirse yiyeceğimizden, giyeceğimizden kısıp gizliden ne kadar yardım ettik bir düşünelim. Bu işler çok zor ve meşakkatli. Her kişi işi değil; er kişi işidir. Vericilik maddi manevi kolay değil ama çok zor da değil. Sevgi, sabır, paylaşım, merhamet, vicdan gibi büyük meziyetler ister o kadar. Her şeyden önce mangal gibi yürek ister. Böyle kişilerin sayısı dilerim her gün çoğalır ve darda olanın, ezilenin de yüzü güler. 

                                                                                                                                             06.06.2021 

                                                                                                                                            Fatma Özger Bilgiç

Kahramanmaraş Özel Karaoğlan kişisel gelişim kursu

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Gamze Eczanesi
0 344 241 57 27
Divanlı Mah. Maşallah Cad. No:9/A(Kümbet Sağlık Ocağı Yanı) Devlet Hastanesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Ramazanoğlu Eczanesi
0 344 231 12 30
Necip Fazıl Şehir Hastanesi Karşısı Karacasu Perifer/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Dulkadiroğlu
Yücel Eczanesi
0 344 225 87 87
Şeyhadil Cad. Bayındırlık Karşısı No:47/B Çarşı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Dumlupınar Eczanesi
0 344 223 85 84
Megapark Hast. Civarı Mado (Dumlupınar) Asm Karşısı Megapark/Vatan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Hilal Eczanesi
0 344 215 34 00
Tekerek Yolu Abdurrahim Karakoç Ortaokulu Yanı Tıp Fakültesi/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Onikişubat
Kurtuluş Eczanesi
0 344 215 81 51
Esentepe Akdo İlerisi Selçuklu Asm Yanı Etikent Civari Kadın Doğum/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Afşin
Osmanbey Eczanesi
0 344 511 40 26
Pınarbası Mah.Atatürk Cad.No:18 Afşin/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Andırın
Gökşen Eczanesi
0 344 561 32 74
Yeni Mah. Hükümet Cad. 61/A Andırın Andırın/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Çağlayancerit
Çaglayan Eczanesi
0 344 351 25 15
Çağlayancerit Devlet Hastanesi Yanı Çağlayancerit/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Ekinözü
Elif Eczanesi
0 344 481 20 35
İçmeler Mah. İbni Sina Cad. 29/A Ekinözü Ekinözü/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Gül Eczanesi
0 344 419 25 48
Yunus Emre Mah.Oguzhan Cad.Derbent Sk.Kaynarca Apt.2. Blok No:5 Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Elbistan
Kızılay Eczanesi
0 344 413 44 04
Güneslı Mahallesı Karabag Caddesı No:6/A Elbistan/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Göksun
Sultan Eczanesi
0 344 714 37 89
Cumhurıyet Mah.Istıklal Cad. Bıla No Göksun/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Narlı
Çöçellı Eczanesi
0 344 331 31 24
Narlı Kasb. Cumhurtıyet Mah.Atatürk Cad.No:44 Narlı/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Nurhak
İnan Eczanesi
0 344 471 24 44
Karaçar Mah. Gıvıklar Sok. No:53/A Nurhak/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Pazarcık
Kızıler Eczanesi
0 344 311 43 72
Ahmet Bozdag Mahallesı Ahmet Aksu Caddesı No:2/A Pazarcık/Kahramanmaraş


Kahraman Maraş/Türkoğlu
Melike Eczanesi
0 344 503 49 40
Eski Fizik Tedavi Hastanesi Civarı Jandarma Karşısı Türkoğlu Türkoğlu/Kahramanmaraş


Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği