Telefon
WhatsApp
Trabzon otogar esnafı: Bitik bir durumdayız

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon Otogarı’nı ziyaret ederek esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Kaya’ya ziyaretinde, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman eşlik etti.

Akaryakıt zamlarının otobüs işletmecilerini de yolculuk yapacak vatandaşları da perişan ettiğini ifade eden bir esnaf, “Vatandaş bilet almaya geliyor. 550 lira diyene kadar tövbeler olsun, 63 yaşındayım ayaklarımdan kafamın ucuna kadar vücudum uyuşuyor, buz gibi oluyor. Vatandaşın cebinde vallahi de billahi de ekmek almaya parası yok. Nedir ya, öldük ya. Allah aşkına kurtarın bizi” sözleriyle isyan etti.

Bir başka esnaf da “Bitik bir durumdayız. Bu zamana kadar böyle bir şey görmedik. Rahmetli Ecevit dönemini yaşadık, Tansu Çiller dönemini yaşadık. Para yoktu ama böyle bir sıkıntımız da yoktu bizim. Bunun önüne niye geçemiyorlar? Şu an İstanbul’a 500-550 liraya bilet kesiyoruz, yarın kaç lira olacağı belli değil. Her gün haberlere çıkıp, her akşam ‘CHP, Meral Akşener, Bay Kemal, yok onu yaptı, yok bunu yaptı, altılı masa, aday kim olacak’, bırakın bunu, memleketin milletin hali ne olacak?” diye tepki gösterdi.

Bir diğer esnaf ise “Akaryakıt fiyatları herkesi mahvetti. İnsanlara bilet fiyatı söylerken korkuyoruz. Vatandaş da haklı. Haftada bir fiyat değiştiriyoruz. Ulaştırmanın verdiği fiyatın da altındayız biz şu an. Biz de çok üzülüyoruz genelde öğrenciler geliyor. Şu an araç dolu gidiyor, dolu geliyor ama yakıt parasını toparlayamıyor” dedi.

'Otobüs firmalarına ÖTV’siz ve KDV indirimli akaryakıt verilmeli'

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, şu açıklamayı yaptı:

“Durdurulamayan akaryakıt fiyat artışları nedeniyle taşımacılık sektörü bitme noktasına geldi. Otobüs işletmecileri perişan, artan bilet fiyatları nedeniyle vatandaşlarımız perişan. Önümüz Kurban Bayramı, insanlar memleketlerine gidecek, kurbanını kesecek ailelerini ziyaret edecek. Bu şartlarda, bu fiyatlarla yolculuk yapmanın imkanı yok. Hükümet, bir an önce akaryakıt fiyatlarıyla ilgili düzenleme yapmalı, şehirlerarası yolcu taşıyan firmalara ÖTV’siz ve KDV indirimli mazot verilmelidir. Böylece bilet fiyatları da belirli bir noktaya düşürülebilir. Bu ülkenin düzelmeyecek hiçbir sorunu yok. Yeter ki doğru yöneticiler iş başına gelsin. Zamlar, artan fiyatlar ve hayat pahalılığı nedeniyle milletimizin sabrı kalmadı. Herkes bir an önce sandığın önüne gelmesini bekliyor

'İnsanlar cenazesine, düğününe gidemiyor'

Son 1 yılda artan yakıt fiyatlarına bağlı olarak, otobüs bilet fiyatlarının da 3’e 4’e katlandığına dikkat çeken Kaya, “Şehirlerarası yolculuk yapmak artık lüks oldu. İnsanlarımız cenazesine, düğününe gidemiyor; köyünü, memleketini ziyaret edemiyor. Vatandaşlarımızın Anayasal hakkı olan seyahat özgürlüğü, zamlar ve pahalılık nedeniyle adeta kısıtlanıyor. Hükümet bir an önce akaryakıt fiyatlarıyla ilgili bir düzenleme yapmalı ve bu soruna acilen çözüm üretmelidir” dedi.

'Otobüs dolu gidiyor ama zarar yazıyor'

Kaya, “Otobüs gidiyor mazot 28 lira, dönüyor 30 lira. İstanbul’a kadar 700-750 litre mazot yakıyor. Sadece otobüsün mazotu 21 bin lira ediyor. Garaj çıkışları, girişler, otoyollar, köprüler, yol paraları diğer masraflar hariç. Otobüs dolu gidiyor ama zarar yazıyor. Biletlere zam yapmamız başlı başına çözüm değil. Böyle giderse insanlar şehirlerarası yolculuk yapamaz hale gelecek, otobüs firmaları bir bir kapanacak. Devletin bir an önce bu duruma müdahale etmesi lazım” ifadelerini kullandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği