Telefon
WhatsApp
Onikişubat Belediyesinin; Kurtlar, Önsen ve Yeşilyurt Mahallelerinin imar planı  çalışmalarında büyük rant

Kahramanmaraş ili Onikişubat İlçesine bağlı Kurtlar, Önsen ve Yeşilyurt Mahallelerinin imar planı ile ilgili olarak yapmış olduğu imar çalışmalarında açıklamalarda bulunan Mehmet BÜYÜKKURT

Harita mühendisleri A.D ve Ö.F.T; Kurtlar, Önsen ve Yeşilyurt mahallelerindeki arazilerin imar planı işini yapmak üzere Onikişubat belediyesi tarafından kendisinin bizzat görevlendirildiğini söyledi. Tüm vatandaşlardan imza istedi ve vatandaşlar da bu imzaları verdi. Buranın % 42’nin imardan dolayı Kamuya ayrılacağını söylediler. Bunların dışında  % 3 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine % 3 Onikişubat Belediyesine ve haritacı da kendisine de% 2’lik mühendislik ücreti olduğunu söyledi. Toplama vurduğumuzda %50’ye tekabül ettiğini söyledi ve bunları vermek zorundasınız.

Mühendislik ücretini Devletin belirlediği tarife üzerinden vermek istediğimizde ise bunu kesinlikle kabul etmeyeceklerini beyan etti.

Hibe başlığı altında bize bunları vermezseniz, tüm arsalarınızı hisseli çıkartırız diyerek aba altından sopa gösterdiler.

Vatandaşların Noter vekâletnamesi verdiğinde gördük ki ucu açık olan genel bir vekâletname almışlar. Bu vekâletname incelendiğinde  % 42 üzerine % 8 almaları gerekirken % 15 almışlar. Buda toplamda % 57 tekabül etmektedir.

Bunun neden böyle olduğunu söylediğimizde bize sizler % 50’nizi bilin dediler.

Haritacı vatandaşlardan hem öz sözleşme hem de Noterden vekâletname almalarına rağmen, vatandaşa her hangi bir güvence vermemişlerdir.

Vekaletnamedeki yetkiye dayanarak harita mühendisleri kendisine hak olarak gördükleri ve kendisine özel olarak köşe parsel çıkardıklarını ve bunları sattıklarını tespit ettik. Bunun üzerine;

WhatsApp Image 2022-02-20 at 19-36-37 (1)

Onikişubat Belediyesine;bir heyet ile birlikte gittiğimizde Belediye Başkanı Hanifi Mahçiçek bize sarf ettiği sözler, vatandaşın önüne engel olmayın, noter vekaletnamesini versinler, hibelerimizi alalım şurada benim görev süremin bitmesine iki yılım kaldı diyerek konuşmamızı sonlandırdık ve bir netice alamadan makamından ayrıldık.

Vatandaşların köşe başı arsalarını, yerlerini ve ana yol kenarlarını kendilerine tahsis ederek rant elde etmişlerdir. Vatandaşın yerlerini de değeri olmayan yerlere kaydırmışlardır.

Bu plan ve proje beş katlı bir köy projesidir. Hâlbuki yan tarafımız sekiz katlı TOKİ projesi yapıldı ve halen inşaatı devam etmektedir.

Halk olarak bizler harita mühendisleri A.D ve Ö.F.T bu işi yapmasına kesinlikle istemiyoruz. Çünkü bu şahıslara ve Onikişubat Belediyesine güvenimiz kalmamıştır.

İmar uygulamasını istiyoruz, ancak adaletli bir şekilde olsun istiyoruz.

Tüm siyasi yetkililerle görüştük ancak hiçbir sonuç elde edemedik.

Bizlerin yanında durup bize destek olan CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş ve heyetine tüm vatandaşlarımızın adına teşekkür ediyorum. Bizlerin yanında oldular, sesimiz oldular.

Yapılan konuşmalardan sonra CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş yapmış oldukları konuşmada bu rant düzenine son vermeliyiz. Artık vatandaşların sırtından insinler, hepsi lüks evlerde lüks arabalara binerken vatandaşın bir karış toprağına göz dikmesinler. Biz buraya oy istemeye gelmedik. Haklının yanında yer almaya sorunlarına talep olduk. Ateş vatandaşlara bir müjde de vererek Kahramanmaraş Milletvekili sayın Ali Öztunç’un TBMM konu ile ilgili önerge vereceğini ve desteklerinin hep vatandaşın yanında olacağını müjdesini verdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği