Telefon
WhatsApp
MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ GÜNLÜĞÜ 25 AĞUSTOS 1919

25 AĞUSTOS 1919

1.Erzurum’da bulunan Mustafa Kemal ve arkadaşları Sivas’a gitmek içi hazırlılarını sürdürüyorlar. Bugün Mazhar Müfit Bey, kendilerini götürecek arabayı bulmak için araştırma yaptı. Para konusu tartışıldı, Mazhar Müfit sözü değiştirip Amerikan mandasına getirince Mustafa Kemal şöyle dedi: “Ahmaklar, memleketi Amerikan mandasına, İngiliz himayesine terk etmekle kurtulacaklarını sanıyorlar. Kendi rahatlarını temin etmek için bütün bir vatanı ve tarih boyunca devam edip gitmekte olan Türk istikbalini feda ediyorlar.”

2.15’nci Kolordu Komutanı Kazım Karabekir, Harbiye Bakanlığı’na çektiği şifreli telgrafta, Ali Fuat Paşa’nın görevden alınmasını eleştirdi. Hükümet’in İngiliz veya Amerin mandasını reddetmesini, milletle birlik olmasını, yurtsever komutanların görevden alınmamasını istedi. Ali Fuat Paşa 11 Ağustos’ta İstanbul’a çağrılmıştı. 28 Ağustos’ta görevden resmen alınacaktır.

3.İzmit'te açıkta ve medreselerde kalan muhacirlerin kıştan önce iskanlarının temini istendi. Muhacirlerin derhal İslam köylerine dağıtılmalarıyla iskân edilmeleri istenmiştir.

Hüseyin Alpaslan

Tarihci-Yazar

Hrc Medya Tarih Danışmanı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği