Telefon
WhatsApp
MİLLÎ MÜCADELE DÖNEMİ GÜNLÜĞÜ ( 16 AĞUSTOS 1919)

16 AĞUSTOS 1919

1.Mustafa Kemal Paşa, Sadrazam Damat Ferit Paşa'ya bir şifre telgraf gönderdi. Mustafa Kemal Paşa, bu telgrafı İstanbul Hükümetini ulusal girişimleri önlemekten caydırmak, başarıyı çabuklaştırmaya ve kolaylaştırmaya yarayacağı düşüncesiyle göndermiştir: "...Bütün dilekler şu noktada toplanmıştır: Hükümet, yasal olan ulusal akıma karşı gelmekten vazgeçerek Kuvayı Milliye'ye dayansın ve her türlü girişiminde ulusun isteklerini önder bilsin. Bunun için de, ulusal varlığı ve iradeyi temsil edecek olan Meclisi Mebusan'ın en kısa zamanda toplanmasını sağlansın."

2.Alaşehir Kongresi açıldı. Kongrenin amacı, milli faaliyetleri birleştirmek, düşman işgaline karşı silahla karşı koymak, birbirinden ayrı olarak işgale karşı koymaya çalışan milli cepheleri Kuvayı Milliye hareketi içinde birleştirmektir. "Hareketi Milliye Reddi İlhak Büyük Kongresi" adını taşıyan Kongreye 21 liva ve kazadan Reddi İlhak heyetlerince seçilen 45 delege katılmıştır. Denizli'den Bandırma'ya kadar kurulan Harekâtı Milliye ve Reddi İlhak heyetleri bu kongrede bir araya gelmiştir. Hacim Muhittin (Çarıklı) başkanlığında açılan Kongre, 25 Ağustos'ta çalışmalarını tamamlamıştır. Kongreye yerel yönetici, din adamı, Kuvayı Milliye komutanı, memur, eşraftan kimseler katılmıştır. Ulusal ve genel seferberliği kabul eden Kongre, Sivas Kongresi'ne delege gönderilmesini reddetmiştir. Mustafa Kemal Paşa, Kongreye bir kutlama telgrafı göndermişti.

3.Drama muhacirlerinden Mehmet Şevket ve arkadaşlarının telgrafları gönderildi. Telgraflarda, Ermenilerin Bursa-Yenişehir'e dönmeleri üzerine açıkta kaldıklarından bahisle kendilerine arazi verilmesi istekleri yer almaktadır.

Hüseyin Alpaslan

Tarihci-Yazar

Hrc Medya Tarih Danışmanı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği