Telefon
WhatsApp
'İktidarın 'devrim' dediği düzenlemede milyonlarca memur kapsam dışı kaldı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP'nin Meclis'e sunduğu 3600 ek gösterge düzenlemesinin de yer aldığı torba kanun teklifini değerlendirdi. Mevcut durumda memurların eğitim durumlarına göre belirli derece ve kademeden başladığını belirten Ağbaba, "Bu duruma göre üniversite mezunu olmayan memurlar daha düşük derecelerden göreve başladıkları için 1. dereceye kadar çıkamamaktadır. Bu bakımdan üniversite mezunu olmayan memurlar 3600 ek gösterge kapsamının dışında kalmış oluyor. Örnek vermek gerekirse; yıllardır 3600 ek gösterge bekleyen polis memurlarından üniversite mezunu olmayanlar 3600 ek gösterge hakkının dışında tutuluyor. Bu durum, mesleklerin kendi içinde ayrı bir eşitsizliğe yol açıyor" dedi.

'Sözleşmeli memurlar da ek gösterge hakkından mahrum kalıyor'

Ağbaba, 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı kanun kapsamında çalışan 1,5 milyon kamu emekçisinin ek göstergeden yararlanamadığını söyleyerek, "Çünkü 2008 yılı ve sonrasında göreve başlayan memurların maaşları, tıpkı işçilerde olduğu gibi prime esas kazanç üzerinden yapılıyor. Bu durumda 2008 yılı ve sonrasında göreve başlayan memurlarda ek gösterge hesabına dâhil edilmiyor. Ayrıca düzenleme sözleşmeli memurları da ek gösterge hakkından mahrum kalıyor" diye konuştu.

'Bu uçurumun mutlaka düzenlenmesi gerekiyor'

Getirilen düzenlemede memurların özel hizmet aylık oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığını ifade eden Ağbaba, "Bu durumda 3600 ek göstergenin altında kalan memurlara bu düzenlemenin herhangi bir getirisi bulunmuyor. 2800 ek gösterge ile 3600 ek gösterge arasında yer alan memurların (3600 ek gösterge hariç) özel hizmet aylıklarının değerlendirme oranı yüzde 85. Bu durumda ek göstergesinin 3000’e çıkartılmasının bir anlamı olmuyor. Ayrıca ek göstergesi 2800 altında kalan memurların ise tazminata yansıtma oranları yüzde 55’te kalıyor. Tazminat yansıtma oranlarındaki bu uçurumun mutlaka düzenlenmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

'En büyük eşitsizlik...'

Ağbaba, bölge ve il müdür yardımcılarının, ilçe müdürlerinin ve şube müdürlerinin 3600 ek gösterge hakkından yararlanamadığına dikkat çekerek, "Yapılan düzenlemede en büyük eşitsizlik ise il ve bölge müdür yardımcılarına, ilçe müdürlerine ve şube müdürlerine uygulanmış oluyor. Meclise sunulan ek gösterge düzenlemesinde; bölge müdür yardımcıları, il müdür yardımcıları, ilçe müdürleri, şube müdürleri gibi mevkide bulunan kamu görevlilerini ek göstergeleri 2200’den 3000’e yükseltilmiş oluyor. Bu durumda bu konumda olan kamu görevlilerine verilen 800 puanlık ek gösterge sembolik bir anlam ifade ediyor. Ne emekli aylıklarında ne de normal aylıklarında kayda değer bir artış sağlamamaktadır. Ayrıca mali hiyerarşiye de uymamaktadır. Örneğin herhangi bir kamu kurumunda çalışan meslek uzmanının ek göstergesi 3600’e çıkarılmakta, ancak amiri pozisyonundaki şube müdürü ya da ilçe müdürünün ek göstergesi 3000’de kalmaktadır" şeklinde konuştu.

'3600 ek gösterge tüm memurlara verilmeli'

Düzenlemenin bu hali ile genel kurulda onaylanması halinde milyonlarca kamu emekçisi arasında yeni bir eşitsizlik ortaya çıkacağının kesin olduğunu söyleyen Ağbaba, "İktidarın devrim diye bahsettiği düzenleme de ne yazık ki milyonlarca memur kapsam dışı kalmıştır. Önerimiz tüm memurların ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesidir. Ayrıca 2008 yılı ve sonrasında göreve başlayan tüm memurlarımız için bir düzenleme yapılmalı ve yine Ek göstergeleri 3600’ün altında kalan kamu görevlilerinin tazminat yansıtma oranlarında artış yapılması gerekmektedir" dedi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği