Telefon
WhatsApp
Danıştay savcısı: İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması hukuka aykırı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı açılan davanın duruşması, Danıştay 10. Dairesi’nde yapıldı. Danıştay Savcısı duruşmada tarafların savunmalarının ardından bildirdiği esas hakkındaki görüşte, çekilme kararının hukuka aykırı olduğunu açıkladı. Duruşma bitti. Danıştay'ın bir ay içinde kararını vermesi bekleniyor. Karar yazılı olarak açıklanacak.

Duruşmaya katılmak için yaklaşık bini aşkın avukat yetki belgesi alırken, kadın örgütleri, siyasi partiler ile meslek kuruluşları da duruşma için çağrı yaptı. Çağrıda, "Eşit ve şiddetsiz bir yaşam isteyen herkesi hep birlikte hukuka ve İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmaya çağırıyoruz" denildi.

2011 yılında imzalanan sözleşme İstanbul'da imzalandığı için 'İstanbul Sözleşmesi' adı verilmişti, Türkiye ise ilk imzacı olmuştu. 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla sözleşme tek taraflı feshedildi.

Tarihi görüntü

İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmak için davaya katılan çok avukat, STK üyeleri ve kadınlar mahkeme salonunda tarihi bir görüntü oluşturdu.

 

Polislerden kadınlara müdahale

Halk TV muhabiri Mevsim Altay ise dava öncesi yaşananları aktardı. Altay, "Sivil toplum kuruluşlarını içeri almadı görevliler. Kadınlar içeri girmeye çalışıyorlar. 9.45'de dava başlıyordu ancak 9.55 olduğunda kapılar kapanmıştı. Sebep olarak ise mahkeme salonunun doluluğu gösterildi. Polisler sert müdahale ediyor kadınlara. İstanbul Sözleşmesi'nin önemini vurgulamak için toplanan kadınlara çok büyük bir şiddet söz konusu. İçeride de şiddet devam ediyor. Emniyet güçleri kadınlara etten duvar ördü. " dedi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği