Telefon
WhatsApp
CHP'li Özel: Onlar adayını biz istediğimiz zaman açıkladılar

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda gündemi değerlendirdi. Türkiye'de rakamlarla da ekonominin kötü olduğunu belirten Özel, rakamların gerçeği tam olarak yansıtmadığını da söyledi. Özel, "Bugün enflasyonun yüzde 70’ler seviyesinde açıklanıyor olması başta enflasyona göre zam alacak herkesin cebinden, devletin sistematik olarak para çalması demek. O insanları yoksulluğa, açlığa sürüklemesi demek" dedi

TÜİK'e tepki

Bu nedenle TÜİK'in enflasyon rakamlarını nasıl belirlediğinin kamuoyuna şeffafça açıklaması gerektiğini belirten Özel, "Artık sepette hangi mal, hizmet ve ürünlerin olduğunu gizliyor olmaları da bunun kötü niyetli bir çaba olduğunun açık göstergesi" ifadelerini kullandı.

Özel açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bizim çağrımız şudur: Birincisi, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) gibi bağımsız ve kimsenin emir komutası içinde olmayan kuruluşların rakamları, bugün TÜİK rakamlarının iki katından fazlasını gösteriyor. Bunun için bir an önce TÜİK şeffaf bir şekilde enflasyon hesabını ne şekilde yaptığını bütün kamuoyuyla paylaşmalı ve gerçek rakamlar üzerinden enflasyon hesaplanmalıdır.

'Asgari ücretin hemen güncellenmesi gerekiyor'

İkincisi de bu enflasyonun elbette temmuz ayında memur ve emeklilere uygulanacak ama işçiler için asgari ücretin hemen güncellenmesi gerekiyor. Çünkü ocak ayından bugüne kadar en az yüzde 40 hem de TÜİK’in rakamlarına göre, ‘Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu’nun rakamlarına göre fiyatlar en az yüzde 40 artmış durumda fiyatlar. Yüzde 40’lık bir güncelleme yapılmaksızın, asgari ücretle sene sonuna kadar devam edilemez. Buradan hem hükümete hem de işçi sendikalarına çağrımızı yapıyoruz; işçinin hakkını korumak için görev yapan sendikaların bu enflasyon şartlarında yılda bir kez asgari ücretin belirlenmesini kabul etmemeleri gerekir. Mutlaka temmuzda bir ara zam olması lazım.

'Çiftçinin mazot maliyeti 4 katından fazla arttı'

Ayrıca çiftçiler açısından durum çok daha vahim. Çiftçinin en temel girdisi mazot. 70 litrelik bir traktör geçen sene bugün 460 liraya doluyorken, bugün ise 2 bin liraya doluyor. Çiftçinin mazot maliyeti 4 katından fazla artmış durumda. Mazot bu fiyatlarda olduğu zaman üretim yapmak mümkün değil. Verimli üretim yapmak mümkün değil.

'Eğer çiftçiler aç kalırsa hepimiz aç kalırız'

Bugün çiftçilerde iki temel sorun var; aşırı artmış fiyatlar yüzünden gübre alamamak, tarlasını işleyip, sürememek. İkisi de verimi düşürüyor. Oysa bu çiftçinin sorunu olduğu kadar hepimizi gıda tedariki açısından da büyük bir sorun. Türkiye, gıda tedarikinde dışa bağımlı bir döneme girmiş durumdayız. Bu fiyatlarla gübresini alamayan, tarlasını yeterince işleyemeyen çiftçinin üretimindeki randımansız durum bizi iyice dışa bağımlı bir hale getirecek. Bir de kime şunu unutmasın; çiftçiler yaşatmak için yaşamak zorunda olan insanlar. Eğer onlar aç kalırsa hepimiz aç kalırız.”

'Bakanlığın açıklaması itiraf niteliğinde'

Hava ambulansı hizmetinin 'kur farkından oluşan maliyet artışı' nedeniyle iptal edilmesi iddialarına ilişkin de konulan Özel, kur her şeyde hayatı etkilediğini ve ambulansları da etkiliyor olmasının doğrudan Türkiye için sağlık hizmetinin sunulmasının, sağlık hizmetinin acil durumlarda hızlı erişilebilmesi için çok önemli olduğunu söyledi. Bakanlığın yaptığı açıklamanın itiraf niteliğinde olduğunu belirten Özel, "Türkiye’yi ne hale getirdiklerini kendi bakanlıklarının yaptığı açıklamadan görebilirler" dedi.

'Onlar adayını biz istediğimiz zaman açıkladılar'

Siyaseti bazı durumlarda halat çekme yarışına benzeten Özel, "İki taraf halatı kendisine doğru çekmeye çalışır. İki taraf da direnir. Aday açıklamasından önce Cumhurbaşkanı’nın Türkiye siyasetinde bir halat çekme yarışı yaşanıyordu. Biz, onlara ‘Adayınızı açıklayın’ diyorduk, onlar da bize ‘Siz adayınızı açıklayın’ diyorlardı. Bugün gelinen noktada bir çektik onlar geldi. Onlar dayanamadılar çünkü aday tartışması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olup olmayacağı noktasındaki şüpheler onları adayını açıklamaya zorladı. Onlar adayını biz istediğimiz zaman açıkladılar, biz ise adayımızı biz istediğimiz zaman açıklayacağız" diye konuştu.

'Psikolojik iktidar el değiştirdi'

Siyasette psikolojinin ve psikolojik rekabetin çok önemli olduğunu belirten Özel, "Bugün Türkiye’de psikolojik iktidar el değiştirmiş durumdadır. Psikolojik iktidar, bugün Türkiye’de muhalefet partilerindedir. İktidar partileri de psikolojik olarak muhalefete düşmüş durumdalar. Çünkü muhalefete muhalefet etmek iktidar etmek demek değildir. Eğer siz muhalefete muhalefet etmeye başladıysanız, muhalefetin her söylediği sözü eleştirmekten başka bir sözünüz yoksa, sürekli muhalefete hakaretler yöneltiyorsanız sizin artık muhalefete geçme zamanınız geldi demektir. Muhalefetin de iktidara gelme zamanı geldi demektir" ifadelerini kullandı.

Özel konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

"Sandık için gün sayıyoruz. CHP, yapılacak bir erken seçime bugünden hazır ve dünden razıdır. Eğer cesaretleri varsa hemen 2-3 ay sonraya bu eylüle sandığı vatandaşın önüne koysunlar. Vatandaş da kurtulsun, Türkiye de yeni iktidarına kavuşsun.

'Sandık vatandaşın konuştuğu bir şeyse geri dönüş mümkün değil'

Eğer bir ülkede sandık siyasetin konuştuğu bir şey ise gelmeyebilir ama vatandaşın konuştuğu bir şey ise bundan geriye dönüş mümkün değildir.

Bugün Türkiye’nin Karadeniz’inden Akdeniz’ine, doğusundan Güney Doğusundan en batısına kadar gündem erken seçimdir. Hiçbir sohbet seçimin günü tartışılmadan sonlanmamaktadır.

'Vatandaşın gündemi erken seçim'

Tarlada da aynı şey konuşuluyor fabrikada da kahvehanelerde de aynı şey konuşuluyor evlerde de. Demek ki vatandaşın gündemi erken seçim, Türkiye gündemine erken seçimi almazsa iktidar her geçen gün biraz daha kan kaybetmeye devam edecek. Bu işin kaçışı yok, en geç seneye haziranda, artık sandık önümüze gelmiş olacak. Ama en hayırlısı bu sene sonbaharda sandığı vatandaşın önüne koymaktır."

 

 

halk tv

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği